Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Neintelegere pentru proprietatea podului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Neintelegere pentru proprietatea podului

In curte sunt 2 corpuri de casa unite A cu proprietar A si doar cu parter si corpul B cu proprietar B care are parter si etaj .
Problema este podul.
Acest pod a fost construit deasupra corpului A, insa intrarea in pod se poate face in prezent doar pe la apartamentul B, pe la etaj.
Podul nu se regaseste in nici unul din actele de vanzare cumparare sau de mostenire ale lui A si ale lui B.
Ce solutie se poate aplica intrucat proprietarul A sustine ca tot podul este al lui intrucat este construit deasupra parterului lui, insa acesul in pod nu se poate face in present decat trecand pe proprietatea B apartinand lui B?
Buna seara,
Ca sa nu mai fie probleme, de ce nu-si face A intrare in pod?
In prezent A solicita de la proprietarul B ca acesta sa elibereze podul in intregime , chiar daca intrarea catre pod se face numai prin apartamentul B. Ce se poate intreprinde?
Probabil că acest pod este în coproprietate forțată... Ar trebui cunoscut conținutul actelor, istoricul dobândirii etc. pentru a răspunde concret.
Proprietarul A pune o scara in apartamentul A si urca in pod.Acolo zideste accesul catre apartamentul B al proprietatului B.Simplu.