avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIM pe perioada CCC urmat de Stimulent Inserție pe ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIM pe perioada CCC urmat de Stimulent Inserție pe noul CIM

Acestea ar fi datele problemei:
Sotia mea are CCC in perioada 7.08.2018-7.08.2020. (copilul împlinește 2 ani in 7.08.2020)
Eu nu am luat o luna de concediu(care am inteleles ca ar fi obligatoriu in anumite situatii).
Sotia mea sa angajat la data de 28.10.2019 la un alt angajator decat cel pentru care primeste CCC(acel CIM fiind in continuare suspendat) obtinand un venit lunat net aproximativ de 2000 lei.
Intrebarea mea este :
Poate sotia mea sa primeasca in continuare CCC pana la data de 1.04.2020 ca mai apoi la aceaasi data sa faca demersurile pentru obtinerea stimulentului de insertie la noul angajator si sa inceteze vechiul CIM ?
Va pun aceasta intrebare doarece am socotit ca in anul calendaristic 2019 ea obtine 4000 lei net iar in 2020 (pana la 1.04) obtine 6000 lei net ceea ce s-ar incadra in Art. 16 alin. (3) lit. c) din acelasi act normativ, Plata indemnizatiei nu se suspenda daca beneficiarul realizeaza, in decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu, al caror nivel net nu depaseste de 5 ori cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2).(Adica 6250 lei net).
Deasemea nu sunt sigur de un aspect,Sunt tichetele de masa considerate un venit net.Nu stiu daca in urma unei solicitari de la angajator a unei declaratii de venit se regăsesc și tichetele că venit net.
Va mulțumesc aștept păreri cu argumente limpezi.
Cel mai recent răspuns: AlbuAndrei , utilizator 20:35, 14 Noiembrie 2019
Buna ziua,
Daca sotia dvs. s-a angajat pe perioada nedeterminata si are un venit de 2000 de lei net atunci o sa i-se suspende acordarea indemnizatiei.
Venitul maxim de care poate beneficia este de 6250 lei net/an, adica apr. 500 de lei/ luna pentru a nu pierde indemnizatia.
Asa ca...decideti daca continua sa lucreze acolo si pierde indemnizatia daca veniturile depasesc suma de 6250, renunta la serviciu, sau... semneaza un alt contract de munca cu un venit de apr 500 lei/luna ( 6250/12) pentru a nu pierde indemnizatia.
Sau...poate ramane angajata, anunta primaria de faptul ca s-a angajat, si solica plata Stimulentului de insertie-adica...pe langa salariul actual o sa mai primiti o suma de 650 de lei/luna pana implineste copilul 3 ani.
Legislatia
OUG 111/201, in special Art. 16
[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 8 Noiembrie 2019
Ionut.ion, utilizator
Tichetele de masa sunt considerate venituri asimilate salariilor si se iau in considerare.
Va rog recitiți cu atenție toate detaliile.am postat in întrebare art.16 lit. c.Nu vă grăbiți să trageți deducții.Am specificat niste date cum ar fi cele 2 calcule de venit pe an calendaristic care după cum am spus nu depășesc 6250 lei.Acel articol spune clar că nu se suspendă ccc.Dumneavoastra îmi spuneți pe baza aceluiași articol( care nu se încalcă) că se suspendă plata Ccc.
Si dvs. ati spus...

AlbuAndrei a scris:


Sotia mea sa angajat la data de 28.10.2019 la un alt angajator decat cel pentru care primeste CCC(acel CIM fiind in continuare suspendat) obtinand un venit lunat net aproximativ de 2000 lei.


La un salariu de 2000 de lei net pe luna sotia dvs. depaseste acel plafon de 6250 de lei in apr. 3 luni. Sa nu pun la socoteala si valoarea bonurilor...
Dupa aceste trei luni ce face cu acel contract?
Ultima modificare: Vineri, 8 Noiembrie 2019
Ionut.ion, utilizator
Da ,așa este,se depășește plafonul .Dar pierdeți niste detalii pe care le-am notat la început.Doua luni sunt in anul 2019 și 3 luni in anul 2020.Iar cu privire la tichetele de masa sa lu-am că acestea ar face parte din cei 2000 lei.Dupa caz pot sa adaptez perioada de lucru din anul 2020 întrerupând Ccc și continuând cu stimulentul de inserție

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil Clara Elena Clara Elena Buna ziua! Eu am 2 locuri de munca. As putea intra in concediu de crestere copil doar de la unul din ele? Bineinteles fara sa primesc indemnizatie, doar ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie Loredana_84 Loredana_84 Am o situatie in care un salariat a obtinut venituri in timpul concediului cresterii copilului, in ultimele luni de CIC. Perioada expirarii CIC ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil, sunt in ccc anul trecut am lucrat si ... ..sorin, ..sorin, Concediu crestere copil, sunt in ccc anul trecut am lucrat si am obtinut 6200 net ( 2021) anul asta 2022 mai pot obtine venituri nete de 6250 daca sunt in ccc?? (vezi toată discuția)