avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil, sunt in ccc anul trecut am ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil, sunt in ccc anul trecut am lucrat si ...

Concediu crestere copil, sunt in ccc anul trecut am lucrat si am obtinut 6200 net ( 2021) anul asta 2022 mai pot obtine venituri nete de 6250 daca sunt in ccc??
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:32, 20 Ianuarie 2022
Si anul acesta mai puteti obtine venituri nete in cuantum de 6250 lei,chiar daca sunteti in ccc.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Ianuarie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic
Imi puteti spune va rog unde gasesc legea? Cei care se ocupa de ccc sunt nedumeriti si doresc sa le arat legea.
Va multumesc

Cornel Vasile a scris:

Si anul acesta mai puteti obtine venituri nete in cuantum de 6250 lei,chiar daca sunteti in ccc.

OUG 111/2010, art.16 alin.3 lit.c
[ link extern ]

HG 52/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, art.9^2
[ link extern ]


Va multumesc din suflet.

Cornel Vasile a scris:

OUG 111/2010, art.16 alin.3 lit.c
[ link extern ]

HG 52/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, art.9^2
[ link extern ]




Revin din nou cu o intrebare, ma scuzati va rog, daca realizez aceste venituri de 6250 net mai pot dupa terminarea concediului de crestere copil sa beneficiez de stimulentul de insertie cel de 650 lei pe luna?
Eu am vorbit cu cei care se ocupa cu doasarele si ridica din umeri, ca nu se poate primi stimulent daca am realizat venit net de 6250 , ba ca se poate, exista o lege care spune ca se poate sau ca nu se poate??

Cornel Vasile a scris:

OUG 111/2010, art.16 alin.3 lit.c
[ link extern ]

HG 52/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, art.9^2
[ link extern ]




Alte discuții în legătură

Stimulent de inserție 1 an și 10 luni, 650 lei, buna ziua! ... ..sorin, ..sorin, Stimulent de inserție 1 an și 10 luni, 650 lei, Buna ziua! Daca in timpul c.c.c, lucrez la vârsta de 1 an și 10 luni mai beneficiez de stimulentul de ... (vezi toată discuția)
Cim pe perioada ccc urmat de stimulent inserție pe noul cim AlbuAndrei AlbuAndrei Acestea ar fi datele problemei: Sotia mea are CCC in perioada 7.08.2018-7.08.2020. (copilul împlinește 2 ani in 7.08.2020) Eu nu am luat o luna de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. daca sotia a nascut, nefiind angajata, sotul care ... coco69 coco69 Buna ziua. Daca sotia a nascut, nefiind angajata, sotul care este angajat de mai bine de 24 de luni, poate beneficia de stimulent de insertie fara a intra in ... (vezi toată discuția)