Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Credit ipotecar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Credit ipotecar

Pot trece creditul ipotecar pe numele baiatului care este navigator?
In ce condiții?
Cred ca doar banca, creditorul, in cauza va poate raspunde
Novaţia este un contract prin care părţile sting o obligaţie pentru a o înlocui cu o obligaţie nouă.

Novaţia prin schimbare de debitor presupune introducerea unui element nou în raportul de obligaţie, respectiv noul debitor ia locul vechiului debitor, care va fi liberat.

Din această definiţie se desprind condiţiile necesare pentru a opera novaţia, şi anume: a) existenţa unei obligaţii care urmează să se stingă prin novaţie; b) naşterea unei obligaţii noi, care trebuie să fie valabilă; c) noua obligaţie trebuie să conţină un element nou; d) intenţia de a nova, care constituie elementul esenţial al novaţiei.

Voinţa de a nova trebuie să fie certă, neîndoielnică, pentru că novaţia nu se poate prezuma.