avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnare

buna ziua as dorii si eu sa ma ajutati cu un raspuns am primit aceasta sentinta pe data de 31
Ora estimata: 09:00
Complet: Complet 1
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art.396 alin.1 şi 2 Cod procedură penală, cu aplicarea prev. art.396 alin.10 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul S.S.V., la pedeapsa de 9 (nouă) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „punerea in circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat”, prevăzută de art. 334 al. 1 Cod penal. În baza art. 396 alin. 1 şi 2 Cod procedură penală, cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul S.S.V. la pedeapsa de 9 (nouă) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau altor substanţe”, prevăzută de art. 336 al. 1 Cod penal. În baza art. 396 alin. 1 şi 2 Cod procedură penală, cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul S.S.V.la pedeapsa de 9 (nouă) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea unui vehicul fără permis de conducere”, prevăzută de art. 335 al. 1 Cod penal, faptă săvârşită la data de 12.01.2019. În baza art. 396 alin. 1 şi 2 Cod procedură penală, cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul S.S.V. la pedeapsa de 9 (nouă) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea unui vehicul fără permis de conducere”, prevăzută de art. 335 al. 1 Cod penal, faptă săvârşită la data de 30.01.2019. În baza art. 396 alin. 1 şi 2 Cod procedură penală, cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul S.S.V.la pedeapsa de 9 (nouă) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea unui vehicul fără permis de conducere”, prevăzută de art. 335 al. 1 Cod penal, faptă săvârşită la data de 31.01.2019. În baza art.38 al. 1 şi 2 Cod Penal constată că cele cinci infracţiuni sunt în concurs. În baza art.39 alin.1 lit. b) Cod Penal contopeşte pedepsele principale aplicate, urmând ca inculpatul să execute pedeapsa cea mai grea, cea de 9 (nouă) luni închisoare, la care se adaugă sporul de 1/3 din totalul celorlalte, respectiv 1 (un) an închisoare, pentru ca în final inculpatul să execute pedeapsa rezultantă de 1 (un) an şi 9 (nouă ) luni închisoare. În baza art. 91 si 92 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe un termen de încercare de 3 ani. În baza art. 93 alin.1 Cod penal pe durata termenului de supraveghere inculpatul urmează să respecte următoarele obligaţii: - să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Caraş-Severin, la datele fixate de acesta; - să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; - să anunţe în prealabil schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte cinci zile: - să comunicare schimbarea locului de muncă; - să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin.2 lit. b Cod penal inculpatul are obligaţia să frecventeze programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii comunitare. În baza art. 93 alin.3 Cod penal obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere inculpatul să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile în cadrul Primăriei Moldova Nouă sau a Primăriei Coronini. În baza art. 94 alin. (1) Cod penal, obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să comunice Serviciului de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Caraş-Severin datele prevăzute în art. 93 alin. (1) lit. c) - e) Cod penal. În baza art. 404 alin. (2) Cod procedură penală, raportat la art. 93 alin. 5 Cod penal, atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse, obligaţiilor civile, precum si consecinţele săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere: instanţa va revoca suspendarea şi va dispune executarea pedepsei. În baza art.398 CPP raportat la art.274 CPP, obligă inculpatul S.S.V. la plata cheltuielilor judiciare avansate de stat în cuantum de 400 lei. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 31.10.2019.
Document: Hotarâre 135/2019 31.10.2019



Iar pe data de 12 aceasta sentinta

12.11.2019
Ora estimata: 12:00
Complet: C1 Cameră de Consiliu
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Dispune, din oficiu, îndreptarea erorii materiale strecurate în alineatele 3,4,5 din minuta sentinţei penale nr. 135 din data de 31.10.2019 pronunţată în dos. nr. 729/261/2019 al Judecătoriei Moldova Nouă, în sensul că se va menţiona corect că infracţiunea de „ conducerea unui vehicul fără permis de conducere”, este prevăzută de art.335 alin.2 Cod penal, în loc de art. 335 alin.1 Cod penal, cum din eroare s-a menţionat.Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei. Cu apel în termen de 10 de zile de la comunicare.
Document: Încheiere - îndreptare eroare materială 12.11.2019
la ce face referire la aceasta sentinta din data de 12
astept un raspuns va multumesc
Au scris din eroare art. 335 alin. 1 cod penal in loc de art. 335 alin. 2 cod penal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de conducere Sumanaru Sergiu VV Sumanaru Sergiu VV buna seara As avea si eu o intrebare la Dumneavoastra am fost condamnat pentru infractiuni la regimul circulatiei As dorii sa stiu ce sanse am sa imi iau ... (vezi toată discuția)
Cand imi pot recupera permisul dupa aceasta ptonuntare ? Laur21 Laur21 Complet: C1PI Tip solutie: Soluţionare Solutia pe scurt: În baza art. 335 alin. 2 Cod penal, cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod procedură penală, ... (vezi toată discuția)
Cand as putea redobandi permisul de conducere? Liveros1995 Liveros1995 Buna ziua, Stimati avocati, in urma cu aprox o luna a fost data solutie da catre tribunal cu privire la dosarul meu de abateri la regimul rutier... Datorita ... (vezi toată discuția)