Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cand as putea redobandi permisul de conducere?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cand as putea redobandi permisul de conducere?

Buna ziua,
Stimati avocati, in urma cu aprox o luna a fost data solutie da catre tribunal cu privire la dosarul meu de abateri la regimul rutier...
Datorita faptului ca nu prea inteleg ce s a solutionat acolo, am rugamintea daca se poate sa mi explicati si mie mai concret candas putea resobandii permisul de conducere...
Va multumesc.
Complet: C3
Tip solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În baza art.335 alin.2 C.pen., cu aplicarea art.375 alin.1 şi art.396 alin.10 C.p.p, condamnă inculpatul X, la pedeapsa de 10 (zece) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere prev. de art. 335 alin.2 C.pen. (faptă din 11.12.2016). În baza art.336 alin.1 C.pen., cu aplicarea art.375 alin.1 şi art.396 alin.10 C.p.p, condamnă inculpatul X, la pedeapsa de 1 (unu) an închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe prev. de art. 336 alin.1 C.pen (faptă din 11.12.2016). Constată că infracţiunile pentru care inculpatul X a fost condamnat prin prezenta sunt concurente cu infracţiunea de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe prev. de art.336 alin.1 C. pen., cu privire la care i s-a stabilit o pedeapsă de 8 luni închisoare, a cărei aplicare a fost amânată pe un termen de supraveghere de 2 ani, conform sentinţei penale nr.......din data de ....... a Judecătoriei Suceava, pronunţată în dosarul nr..........., definitivă prin neapelare la data de 11.04.2017 ( faptă din 08.04.2016). În baza art. 89 alin. 1 Cod penal anulează amânarea aplicării pedepsei de 8 luni închisoare stabilită pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe prev. de art.336 alin.1 C.pen, prin sentinţa penală nr.82 din data de 17.03.2017 a Judecătoriei Suceava, pronunţată în dosarul nr............, definitivă prin neapelare la data de 11.04.2017 ( faptă din 08.04.2016) şi dispune aplicarea acesteia. În temeiul art. 38 alin. 1 – art. 39 alin. 1 lit. b Cod penal contopeşte pedepsele de: 10 (zece) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere prev. de art. 335 alin.2 C.pen. (faptă din 11.12.2016), 1 (unu) an închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe prev. de art. 336 alin.1 C.pen (faptă din 11.12.2016), aplicate prin prezenta şi pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe prev. de art.336 alin.1 C.pen( faptă din 08.04.2016), inculpatul X urmând a executa pedeapsa cea mai grea de 1 (unu) an închisoare, la care se adaugă sporul de 6 (şase) luni închisoare (1/3 din totalul celorlalte pedepse), în final inculpatul X având de executat pedeapsa rezultantă de 1 (unu) an şi 6 (şase) luni închisoare. În baza art. 91 Cod penal, dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei rezultante de 1 (unu) an şi 6 (şase) luni închisoare. În temeiul art. 92 C. pen. stabileşte un termen de supraveghere de 2 (doi) ani şi 6 (şase) luni, care începe să curgă de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În temeiul art. 93 alin. 1 C. pen. obligă inculpatul X la respectarea următoarelor măsuri de supraveghere pe durata termenului de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de probaţiune Suceava, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul art. 93 alin. 2 lit.b C.pen., pe durata termenului de supraveghere inculpatul X are obligaţia să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de Serviciul de Probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate apreciat ca adecvat de către Serviciul de Probaţiune Suceava. Potrivit art. 94 alin.2 C.p supravegherea executării obligaţiei prev. de art.93 alin.2 lit.b C.p se face de Serviciul de Proba?iune Suceava. Conform art. 93 alin. 3 C.p raportat la art. 404 alin. 2 C.p.p, pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul X va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 90 zile la una din următoarele două instituţii publice: Primăria Mun. Suceava sau DGASPC – sediul central, instituţia urmând a fi decisă de consilierul de probaţiune din cadrul Serviciului de Probaţiune Suceava, în urma evaluării iniţiale a inculpatului. În temeiul art. 404 alin. 2 C.p.p, raportat la art.96 alin. 1, 4, 6 C.p, art.91 alin. 4 C.p, atrage atenţia inculpatului Bodale Liviu Iustinian asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere sau neexecutării obligaţiilor impuse prin prezenta sau săvârşirii unei noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere, referitoare la revocarea suspendării sub supraveghere urmată de executarea pedepsei. În baza art. 398 rap. la art. 274 alin. 1 C.p.p., obligă inculpatul X la plata către stat a sumei de 700 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, din care suma de 600 lei este aferentă fazei de urmărire penală. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, .....

Manuela Rășină, administrator
Dupa 1 an de zile de la ramanerea definitiva.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Dupa 1 an de zile de la ramanerea definitiva.

Va multumesc mult!