Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensii

Prin legea 215/2019 a fost modificată legea 263/2010 privind sistemul public de pensii în sensul că la grupa a ll-a/ condiții deosebite de muncă se acordă 4 luni/an , din primul an de muncă , spor , in vederea reducerii vârstei standard de pensionare . În legea 223/2015 privind pensiile militare de stat se poate deschide drept de pensie cu aplicarea acestei noi prevederi din legea 215/2019 dacă s-a lucrat în grupa a ll-a/condiții deosebite de muncă ; cred că două legi diferite , pentru aceleași condiții de muncă , respectiv grupa a ll-a/ condiții deosebite trebuie să aplice aceeași reducere a vârstei standard de pensionare . Vă mulțumesc !
Marinmarinmarin, utilizator