avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicarea prevederilor legale pentru reducerea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicarea prevederilor legale pentru reducerea vârstei standard de pensionare

Pot să deschid dreptul de pensie pe legea 223/2015 ( în martie 2020 , la 18 ani lucrați în armată în grupa specială beneficiez de reducere cu 9 ani ) , militar în activitate și să se aplice prevederile legii 215/2019 care modifică legea 263/2010 ( am lucrat 8 ani și 8 luni într-un loc de muncă încadrat în grupa a ll-a/condiții deosebite pentru care , pe această modificare beneficiez de reducere a vârstei standard de pensionare cu 2 ani și 8 luni ) și am vârstă de 48 ani și 6 luni .
Cel mai recent răspuns: Marinmarinmarin , utilizator 20:13, 18 Noiembrie 2019
Legea 215/2019 nu se aplica persoanelor care beneficiaza de pensii militare.
Legea pensiilor militare 223/2015 este extrasă din legea 263/2010 ; am lucrat în locul de muncă în viața civilă , pentru care am adeverință de grupa a ll-a de muncă 8 ani și 8 luni pentru care mi se reduce astfel ; pe 263/2010 modificată de 215/2019 = 2 ani și 8 luni iar pe 223/2015 = 1an și 6 luni pentru aceleași loc de muncă ; să beneficiez de pensie militară trebuie sa fiu militar / polițist... în activitate , cu vechime militară minim 15 ani ( am 18 ani , grupă specială unde se reduce vârsta cu 9 ani ) iar la grupa a ll-a vin cu muncă din civilie doar pentru reducerea vârstei de pensionare . Opinia mea este că sunt două dispoziții legale contradictorii ---pentru același loc de muncă în aceleași condiții de muncă se reduce vârsta în mod diferit , total nedrept...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre pensii Marinmarinmarin Marinmarinmarin Prin legea 215/2019 a fost modificată legea 263/2010 privind sistemul public de pensii în sensul că la grupa a ll-a/ condiții deosebite de muncă se ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie anticipata nediminuata Androne Carmen Androne Carmen Buna ziua, Ma numesc Adrone Carmen sunt nascuta ia data de 16.10.1964. Am 37 de ani vechime, din care 14 ani si 8 luni de gr. II lucrati in perioada ... (vezi toată discuția)
Calcul vechime in munca in cazul cererii de pensionare partial anticipata rosu gheorghe rosu gheorghe Cineva are vechime efectiva in carnetul de munca 34 ani si 4 luni. Implineste 60 de ani in august anul acesta. Intrebare: -poate fi pensionat anticipat ... (vezi toată discuția)