Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicarea prevederilor legale pentru reducerea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicarea prevederilor legale pentru reducerea vârstei standard de pensionare

Pot să deschid dreptul de pensie pe legea 223/2015 ( în martie 2020 , la 18 ani lucrați în armată în grupa specială beneficiez de reducere cu 9 ani ) , militar în activitate și să se aplice prevederile legii 215/2019 care modifică legea 263/2010 ( am lucrat 8 ani și 8 luni într-un loc de muncă încadrat în grupa a ll-a/condiții deosebite pentru care , pe această modificare beneficiez de reducere a vârstei standard de pensionare cu 2 ani și 8 luni ) și am vârstă de 48 ani și 6 luni .
Legea 215/2019 nu se aplica persoanelor care beneficiaza de pensii militare.
Legea pensiilor militare 223/2015 este extrasă din legea 263/2010 ; am lucrat în locul de muncă în viața civilă , pentru care am adeverință de grupa a ll-a de muncă 8 ani și 8 luni pentru care mi se reduce astfel ; pe 263/2010 modificată de 215/2019 = 2 ani și 8 luni iar pe 223/2015 = 1an și 6 luni pentru aceleași loc de muncă ; să beneficiez de pensie militară trebuie sa fiu militar / polițist... în activitate , cu vechime militară minim 15 ani ( am 18 ani , grupă specială unde se reduce vârsta cu 9 ani ) iar la grupa a ll-a vin cu muncă din civilie doar pentru reducerea vârstei de pensionare . Opinia mea este că sunt două dispoziții legale contradictorii ---pentru același loc de muncă în aceleași condiții de muncă se reduce vârsta în mod diferit , total nedrept...