Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LEG.215/2019
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LEG.215/2019

Buna ziua! In legatura cu noile modificari as dori niste clarificari asupra modului de aplicare. Suntem o societate de cale ferata, care in baza ord.125/1990 am beneficiat de grupe de munca I si II. Dupa 2001, salariatii care beneficiau de grupa II, in functie de aveizele ITM obtinute au beneficiat de conditii deosebite. Pentru deschiderea drepturilor la pensie unor astfel de salariati dupa publicarea noii legi 215, cum vom proceda pentru scaderea varstei standard. Adunam fost grupa II cu anii lucrati in conditii deoebite si scadem varsta dupa noul tabel nr.1 cu cate 4 luni la an? Dar pentru completarea stagiului de cotizare realizat, procedam la adunarea a cate 3 luni la an pentru gr.II anterior legislatiei, si 4 luni la an pentru conditiile deosebite obtinute prin legislatia nou iar totalul il scadem din varsta standard de pensionare? Va multumesc pentru raspuns!
Legea 263/2010
-Art.18 in forma prevazuta de legea 215/2019
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiții deosebite sau în condiții speciale se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiții normale, după cum urmează:
-Art.158(1) Perioadele de vechime în muncă realizate în grupa a II-a de muncă până la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare în condiții deosebite, în vederea reducerii vârstelor standard de pensionare, cu excepția celor realizate în activitățile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt încadrate în condiții speciale.
-Art.55 in forma prevazuta de legea 215/2019
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, după cum urmează:
a) conform tabelului nr. 1, în situația persoanelor care au realizat stagii de cotizare în condiții deosebite de muncă;
Tabelul nr. 1
Din prevederile de mai sus se inteleg (deduc)urmatoarele:
1)-Se acorda perioada suplimentara la vechimea in munca(stagiu aferent) 4 luni/an doar pentru conditii deosebite(ani lucrati/realizati dupa 01/04/2001).
2)-Reducerea din tabelul nr.1 se acorda atat pentru anii de grupa II(inainte de 01/04/2001) cat si pentru conditii deosebite(dupa 01/04/2001).
In concluzie:
Egalitatea intre grupa II si conditii deosebite ramane doar in ceea ce inseamna reducerea varstei, nu si in acordarea stagiului aferent(perioada suplimentara la vechimea in munca.

Multumesc! Exact asa am interpretat si eu, dar vroiam sa am o parere avizata!