Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrare discount comercial
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrare discount comercial

Buna ziua, nelamurirea mea este legata de contarea pentru inregistrarea discount-ului comercial pentru marfuri, nu stiu daca am inteles bine din ce m-am documentat, eu am inteles ca in situatia in care discount - ul comercial este pe aceeasi factura cu marfa, atunci nu se inregistreaza printr-o contare, ci se scade din valoarea marfii.
Spuneti-mi va rog daca e asa, iar daca e asa, cum se face nir-ul daca factura are mai multe tipuri de marfa, din care scad discount-ul? pentru ca scadera discount-ului va influenta valoarea stocului.
Pe un rand separat se inregistreaza discountul doar la rubricile adaos comercial si TVA neexigibil cu semnul minus. Deci, nu se influenteaza valoarea marfii intrate.
Si pentru discount comercial ce cont sa folosesc, 609?

Iulian Manea a scris:

Pe un rand separat se inregistreaza discountul doar la rubricile adaos comercial si TVA neexigibil cu semnul minus. Deci, nu se influenteaza valoarea marfii intrate.

Cu scuzele de rigoare, inregistrarea este:

4426 = 401 cu valoarea TVA aferenta discountului cu semnul minus
401 = 378 cu valoarea discountului cu semnul plus

Contul 609 se foloseste cand se emite factura distincta pentru reducerile oferite.
Iulian MANEA, Contabil