avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reducere comerciala ulterioara
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reducere comerciala ulterioara

Cum ne scadem cu marfa in baza unei facturi de discount comercial, aferenta unei facturi ulterioare.
Inreg contabile este 401=%
609
4426
facem nir cu minus?
Ultima modificare: Joi, 6 Februarie 2014
DANNUTZA85, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 18:17, 10 Februarie 2014
Buna ziua,

Faceti nota contabila descrisa de dvs mai sus. Nu trebuie sa faceti NIR cu minus.
O reducere comerciala nu afecteaza stocul dvs, ci soldul contului de furnizori.

Respect,
Dan Preda.
Sau puteti inregistra factura de discount direct pe furnizorul respectiv, in modul de gestiune, nu in note contabile.Depinde si de cum functioneaza programul dvs de contabilitate.:)
Inregistrarea contabila este :

%= 401 - (minus) val tot cu tva
609 - (minus) val red com
4426 - (minus) val tva
Parerea mea.

Apoi cred ca va referiti la reducere comerciala si nu la discount asa cum ati scris, care se inregistreaza intr-un alt cont.
Buna seara,

Ambele variante sunt intalnite in practica.

Respect,
Dan Preda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrarea reducerilor comerciale claudana claudana Buna ziua! Tin contabilitatea finala la o societate comerciala la care administratorul isi tine evidenta cantitativ-valorica a stocului de marfa. Am primit ... (vezi toată discuția)
Inregistrare discount comercial Sfedu Sfedu Buna ziua, nelamurirea mea este legata de contarea pentru inregistrarea discount-ului comercial pentru marfuri, nu stiu daca am inteles bine din ce m-am ... (vezi toată discuția)
Reducere comerciala primita si acordata G.V. G.V. Buna ziua, daca am cateva intrebari catre dvs. : 1, daca am o factura de reducere , se pune pe contul 609? (Reducere comerciala buc 1 valoare -150,00 ... (vezi toată discuția)