Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reducere comerciala ulterioara
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reducere comerciala ulterioara

Cum ne scadem cu marfa in baza unei facturi de discount comercial, aferenta unei facturi ulterioare.
Inreg contabile este 401=%
facem nir cu minus?
DANNUTZA85, utilizator
Buna ziua,

Faceti nota contabila descrisa de dvs mai sus. Nu trebuie sa faceti NIR cu minus.
O reducere comerciala nu afecteaza stocul dvs, ci soldul contului de furnizori.

Respect,
Dan Preda.
Sau puteti inregistra factura de discount direct pe furnizorul respectiv, in modul de gestiune, nu in note contabile.Depinde si de cum functioneaza programul dvs de contabilitate.:)
Inregistrarea contabila este :

%= 401 - (minus) val tot cu tva
609 - (minus) val red com
4426 - (minus) val tva
Parerea mea.

Apoi cred ca va referiti la reducere comerciala si nu la discount asa cum ati scris, care se inregistreaza intr-un alt cont.
Buna seara,

Ambele variante sunt intalnite in practica.

Respect,
Dan Preda.