Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Obligatii fost administrator SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Obligatii fost administrator SRL

Buna seara,
am vandut o societate in data de 18.11. Actualul administrator a intrat in prima faza in societate ca si asociat in data de 14.11. In momentul de fata pretinde ca nu va plati salariatii in data de 5 decembrie (data de plata a salariilor) sub pretextul ca angajatii nu au lucrat pentru el. Ce obligatie voi mai avea eu in data de 5 decembrie, daca am parasit societatea in data de 18.11. Mentionez ca intelegerea initiala (doar verbala) a fost ca dansul sa plateasca salariile. De asemenea toate incasarile societatii pana la data respectiva au fost folosite pentru plata furnizorilor.
In momentul de fata salariatii imi solicita mie plata salariilor.
george-neagu, moderator
Inregistrarea mentiunilor la ONRC are rol de opozabilitate fata de terti. Deci abia data cand se incheie acolo toata procedura e data cand dumneavoastra nu mai sunteti asociat in firma iar cealalta persoana devine asociat cu toate drepturile. Deci nici el nu poate decide nimic in firma pana la acea data ci doar dumneavoastra.
Si separat, nu mai faceti intelegeri verbale ci trebuia sa le fi trecut acolo in actul de cesionare parti sociale de la notar.