Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere auto REMAT
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere auto REMAT

In ce conditii trebuie dusa masina la Remat(fier vechi), eu am dezmembrat masina, a rams caroserie si cateva elemente, seria sasiu e la locul ei.
PE cei de la Remat i-am intrebat si au zis sa fie masina intreaga, altfel nu elibereaza ceritificatul de distrugere. Eu stiam ca e suficienta caroseria si seria de sasiu, pentru ca nu o dau la programul RABLA, vreau doar so radiez din circulatie si de la fisc.
Multumesc.
george-neagu, moderator
Si cei care fac dezmembrari elibereaza astfel de adeverinte.
Am intrebat altceva. Masina deja e dezmembrata de mine....
uniq1 a scris:

Am intrebat altceva. Masina deja e dezmembrata de mine....

Am inteles asta, dar doar o firma de dezmembrari va poate da adeverinta. Contactati una si cred ca veti rezolva, deoarece aveti actele, aveti sasiul ... Nu este nimic ilegal.
Iulian MANEA, Contabil
Din pacate nu e asa, ca sa obții actul trebuie firma care colecteaza mașinile sa fie autorizată ptr așa ceva....si ce e si mai aberant masina dusa ptr distrugere/ radiere sa aiba minim 80% din greutatea totală....altfel no primesc. Bască la alt centru au precizat sa fie intreaga....