Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... restante credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

restante credit

buna seara,in anu 2008 am facut 2 credite de nevoi personale la 2 bannci,unu de 500 euro ,iar altul de 700 euro,la care nu am platit ratele decat vreo 6 luni,pt ca am ramas fara loc de munk si veniturile care le avem sunt foarte mici,aceste credite sunt fara garantie.
am primit de la banci scrisori de somatie,am fost contacta si de cei de la eos si cei de la top factoryng acum in ultimul timp insa doar pt datoria acea de la a doua banca de unde am luat acei 7000 euro,mi sa spus sa depun cel putin 500 euro si leam spus ca mai putin am 200 dar ei au zis ac nu e suficient si ca trebuie neaparat 500 euro nu mai putin.
eu nu am in prezent nici un bun pe numele meu,nu am nici propietate ,iar eu nu sunt angajata imi caut un loc de munk,adresa unde primesc plicurile este cea a parintilor mei,le-am spus de atatea ori cand mau sunat ca nu mai locuiesc acolo,iar ei imi trt corespondenta acolo,ultima oara miau spus ca daca nu platesc cel putin 500 euro vor da dosarul avocatului de la firma si vor incepe masurile de recuperare,eu cam banuiesc ce urmeaza mai depaerte ,alte somatii instintari,dar problema care este as dori sa stiu daca executorul se poate prezenta la adresa parintilor mei ,unde am si domiciliul in buletin,sa le spuna ca ii executa pe ei daca eu nu platesc si chestii dastea,exista riscu sa ajunga la usa parintilor mei ,cum as putea sa ii impiedic sa nu vina la usa lor,ca nu as vrea sa ii sperii ca si asa cand au vazut plicuri dasta,le ie frica ca le ia cineva casa lor si dastea stiti cum reactioneaza de obicei parintii.
va multumesc si chiar va astept cu un raspuns.
cat poate dura acest proces de urmarire de recuperare al creditului ,cat dureaza pana se ajunge la executare silita si poprire pe salariu.????????????????
poprirea se poate face destul de repede intrucat contractul de credit este titlu executoriu, si ati fost de acord cu cesionarea veniturilor salariale in favoarea bancii:((
User iulia15

Va rog frumos sa nu mai scrieti mesaje consecutive deoarece acest fapt contravine Regulamentului de postare in forum.Exista optiunea editare care va permite completarea mesajului anterior.
Va multumesc anticipat pentru intelegere.:)

In alta ordine de idei, daca se incepe executarea silita, iar creanta dvs. va fi cesionata de Banca unei societati de recuperare debite, suma datorata de dvs. Bancii va creste foarte mult.Mai bine gasiti o cale de solutionare amiabila cu Banca, daca se poate.

Daca nu aveti serviciu, nu stiu ce poprire va putea executorul judecatoresc sa faca, insa cu siguranta ca parintii dvs. vor primi in continuare pe numele dvs. tot felul de inscrisuri referitoare la credit si la inceperea executarii silite impotriva dvs.

Ar fi indicat sa-i pregatiti psihologic.Casa proprietatea acestora nu va fi executata, pot sta linistiti.
Insa daca aveti domiciliul la acestia, posibil ca executorul sa considere ca aveti si dvs. la acea adresa bunuri mobile si sa inceapa executarea dvs. pe bunurile mobile, pentru care parintii dvs. nu vor avea acte sau nu pot dovedi ca sunt bunuri proprietate personala.Repet insa, ar fi posibil...depinde de executorul judecatoresc...
cermak gruianu a scris:

User iulia15

Va rog frumos sa nu mai scrieti mesaje consecutive deoarece acest fapt contravine Regulamentului de postare in forum.Exista optiunea editare care va permite completarea mesajului anterior.
Va multumesc anticipat pentru intelegere.:)

In alta ordine de idei, daca se incepe executarea silita, iar creanta dvs. va fi cesionata de Banca unei societati de recuperare debite, suma datorata de dvs. Bancii va creste foarte mult.Mai bine gasiti o cale de solutionare amiabila cu Banca, daca se poate.

Daca nu aveti serviciu, nu stiu ce poprire va putea executorul judecatoresc sa faca, insa cu siguranta ca parintii dvs. vor primi in continuare pe numele dvs. tot felul de inscrisuri referitoare la credit si la inceperea executarii silite impotriva dvs.

Ar fi indicat sa-i pregatiti psihologic.Casa proprietatea acestora nu va fi executata, pot sta linistiti.
Insa daca aveti domiciliul la acestia, posibil ca executorul sa considere ca aveti si dvs. la acea adresa bunuri mobile si sa inceapa executarea dvs. pe bunurile mobile, pentru care parintii dvs. nu vor avea acte sau nu pot dovedi ca sunt bunuri proprietate personala.Repet insa, ar fi posibil...depinde de executorul judecatoresc...

ok am inteles im cer scuze.
eu angajata sunt dar cu jumatate de norma si am un salariu de 160 ron parca la aceea firma.
nedumerirea m,ea este aceea ca nu inteleg ce ar cauta un executor la adresa parintilor mei si cu atat mai putin sa intre in locuinta lor atatas timp cand in documnetele care sunt inregistrate la stat ,financiar,cadastru si mai stiu eu unde figureaza propietatile ,figureaza doar parintii mei,mi se pare mai mult un abuz din partea lor facand acest lucru ,cu atat mai mult cu cat sunt cassatorita si am familia mea ,nu mai sunt nici pe numele parintilor mei sau in intretinerea lor eu consider ca acest executor nu ar avea ce cauta pe propietatea parintilor mei care nu au nici macar o treaba cu datoria mea si sunt pur si simplu straini de tot ce am facut eu.
oricum sper sa nu vina vreunu in casa parintilor mei pt ca ii voi pune pe parintii mei sa il dea in judecata,mi se pare chiar un abuz sa isi permita sa deranjeze niste persoane care nu au nici o legatura cu datoria mea.
@iulya15

In cartea dvs. de identitate, domiciliul legal il aveti la adresa de domiciliu a parintilor si banuiesc (asa este legal) ca si in contractele de credit, figurati cu aceeasi adresa declarata ca fiind domiciliu.Nu inteleg care este nedumerirea dvs.

Daca cititi cu atentie contractul de credit, este posibil sa fie inserata o clauza privind obligativitatea dvs. de a declara schimbarile privind adresa de domiciliu (in fapt, adresa la care domiciliati fara forme legale si in drept, adresa din C.I., la adresa unde domiciliaza si parintii dvs.).Verificati daca exista si sanctiuni privind nerespectarea acestei clauze-in situatia in care aceasta exista (ipotetic/legal, ar trebui sa existe).

Nu este nici un abuz.