avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorie la banci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorie la banci

buna ziua,in urma cu un an si ceva am luat 2 credite de nevoi personale pe numele meu,fara nici o garantie unu de 5000 euro si altul de 7000 euro,care i-am investit intro firma de constructii care este pe numele sotului meu,eu ulterior ramnanand fara loc de munk si fara drept de somaj nu am mai platit ratele de ceva timp ,am fost sunata de cei de la firma de recuperare si le-am spùs ca nu am de unde plati,eu in prezent sunt angajata doar cu 2 ore pe firma sotului meu cu un salariu de 2 mil parca,ca sa pot beneficia de asistenta medicala de familie,iar sotul meu la fel,acum intrebarea mea este ,daca eu nu pot achita ratele imi vor pune propire pe salariul cu care sunt angajata la firma sotului ,sau si pe el il va afecta blocand-ui contul din banca?eu nu am nici o alta propietate pe numele meu sau sa detin ceva de valoare pe care vor pune sechestru .am auzit ca vor executa parintii mei unde am domiciliul din buletin este adevarat?ei nu au girat si nici semnat nici un document.
multumesc anticipat.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Ianuarie 2010
soloyo, utilizator
Cel mai recent răspuns: soloyo , utilizator 13:42, 8 Ianuarie 2010
nu, impotriva bunurilor parintilor dvs. nu se poate indrepta nimeni, decat doar in cazul in care se constata ca ati instrainat bunurile dvs. catre ei, in scopul de a deveni insolvabila si a nu mai avea cu ce plati acele credite.
Modalitatea de urmarire a bancii va fi impotriva tuturor veniturilor si bunurilor pe care le detineti, acum sau in viitor. In acelasi timp, banca, respectiv firma de recuperare careia i-a fost cesionata datoria neachitata, va trece direct la indeplinirea formalitatilor de recuperare, fara existenta unui proces, intrucat contractele bancare sunt titluri executorii.
sdianaviolina a scris:

nu, impotriva bunurilor parintilor dvs. nu se poate indrepta nimeni, decat doar in cazul in care se constata ca ati instrainat bunurile dvs. catre ei, in scopul de a deveni insolvabila si a nu mai avea cu ce plati acele credite.
Modalitatea de urmarire a bancii va fi impotriva tuturor veniturilor si bunurilor pe care le detineti, acum sau in viitor. In acelasi timp, banca, respectiv firma de recuperare careia i-a fost cesionata datoria neachitata, va trece direct la indeplinirea formalitatilor de recuperare, fara existenta unui proces, intrucat contractele bancare sunt titluri executorii.

multumesc pt raspuns,casa parintilor nu a fost decat alor nu a fost vanduta nicodata a lor a fost de cand s-a construit.
alte bunuri si propietati nu am caci stau cu chirie,alt venit demonstrabil nu este decat cel unde sunt angajata la firma sotului,iar societatea pe care o avem este numai pe numele sotului ,pe el l-ar putea afecta in vreun fel ,sa ii puna si lui propire pe contul din banca al firmei daca eu nu am cu ce achita creditul?
multumesc anticipat.

Buna seara!Am si eu o problema...mama mea a decedat in luna septembrie si avea un credit la o banca si deasemeni avea si asigurare medicala!
Cum se procedeaza...ce se intampla cu datoria ei la banca?
multumesc pt raspuns,casa parintilor nu a fost decat alor nu a fost vanduta nicodata a lor a fost de cand s-a construit.
alte bunuri si propietati nu am caci stau cu chirie,alt venit demonstrabil nu este decat cel unde sunt angajata la firma sotului,iar societatea pe care o avem este numai pe numele sotului ,pe el l-ar putea afecta in vreun fel ,sa ii puna si lui propire pe contul din banca al firmei daca eu nu am cu ce achita creditul?
multumesc anticipat.

va rog sa imi raspunde/ti si mie la ce am scris mai sus.
va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restanta credit mihaela2011 mihaela2011 Buna ziua ,am si eu cateva intrebari .In curand se vor face 5 ani de cand nu am achitat un credit destul de mare ,am primit somatii peste somatii ,ca vin cu ... (vezi toată discuția)
Restante credit iulya15 iulya15 buna seara,in anu 2008 am facut 2 credite de nevoi personale la 2 bannci,unu de 500 euro ,iar altul de 700 euro,la care nu am platit ratele decat vreo 6 ... (vezi toată discuția)
Credit neachitat simina_1968 simina_1968 Buna , am un credit pentru nevoi personale la care sotul meu e co-debitor si din care ne-am cumparat o masina. O perioada de timp am achitat ratele din chiria ... (vezi toată discuția)