Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturi mostenire imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturi mostenire imobil

Dupa mortea mamei sa facut sucesiunea doar la bani intre tata si copii si sa decis sa ramana fara succesiune. cu apartamentul. Tatalui acesta poate lasa prin testament doar la un copil cota lui de apartament inclusiv partea cuvenita de la sotie?
Buna ziua, Da, poate face testament in acest sens. Dar, prima data trebuie dezbatuta succesiunea de pe urma mamei si cu privire la apartament.
Ce se intampla daca tatal nu va dezbate succesiunea la apartament de pe urma mamei dar va fi un unic mostenitor testamentar dupa tata?
Nu se intampla nimic.
Se va uita la testament si-l va pune în ramă, neputând să îl valorifice fără dezbaterea succesiunii după mama si pentru apartament.
In baza testamentului, la decesul tatălui, va trebui dezbătută succesiunea.
Iar masa succesorala după tata include și cota moștenită de la soție (mama). Cota pentru care nu exista acte de proprietate, nefiind dezbătută succesiunea și pentru locuință.