avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Bună seara.
Tata e mort de 14 ani. Mai am un frate,si pe mama în viața. Nu avem succesiunea făcută. Avem un apartament cu 2 camerei. Fratele meu spune ca nu are nici o pretenție...dar acte nu facem,el trăiește în altă țară.
Mama vrea sa mi lase partea ei adica aproape 70% mie. Fara dezbaterea moștenirii/succesiune,nu se poate face un testament? Bu exista alta nici o posibilitate ca mama să-mi lase partea ei,chiar si cu clauza după moartea ei? Va mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:54, 16 Februarie 2020
Ba se poate face un testament, insa nu va ajuta la nimic.
Mama va lasa toată averea la decesul său.
Si care e toată averea mamei? Cota moștenită de la tata+ jumătatea ei.
Asta înseamnă că atât timp cât nu ati dezbătut succesiunea după tata, nu puteti valorifica testamentul după mama.
În al doilea rând, testamentul nu este act de proprietate, astfel încât la decesul mamei va trebui dezbătută succesiunea, unde, din nou, moștenitori veti fi dvs si fratele.
Asa ca, nu va rămâne decât să discutați serios cu fratele dvs, daca vine personal in tara sau este dispus să renunțe la succesiunea tatălui, trimițând în acest sens o declarație de renunțare de la Consulat.
Fie contactați un avocat și dezbateti succesiunea pe cale judecătorească.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
S-ar putea face un contract de întreținere.

deduanca a scris:

Bună seara.
Tata e mort de 14 ani. Mai am un frate,si pe mama în viața. Nu avem succesiunea făcută. Avem un apartament cu 2 camerei. Fratele meu spune ca nu are nici o pretenție...dar acte nu facem,el trăiește în altă țară.
Mama vrea sa mi lase partea ei adica aproape 70% mie. Fara dezbaterea moștenirii/succesiune,nu se poate face un testament? Bu exista alta nici o posibilitate ca mama să-mi lase partea ei,chiar si cu clauza după moartea ei? Va mulțumesc.

Si ce ii da in schimbul intretinerii daca nu au succesiunea facuta dupa sot, respectiv tata ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. as dori o lămurire referitoare la succesiune. mama ... Lazar_s Lazar_s Bună ziua. As dori o lămurire referitoare la succesiune. Mama mea a murit și tata s-a recăsătorit și locuiește cu actuala in Apartamentul părinților ... (vezi toată discuția)
Mama ar vrea să excludă de la moștenire copiii fratelui decedat pentru că nu se interesează deloc de ea. cum poate face asta? nicole.a nicole.a Buna seara ! Sunt din Constanta. Am fost 4 frati la parinti, dintre care mai traim doar doi. Unul dintre fratii decedati are 2 copii,celalalt nu a avut nici ... (vezi toată discuția)
Drepturi mostenire imobil nicobo nicobo Dupa mortea mamei sa facut sucesiunea doar la bani intre tata si copii si sa decis sa ramana fara succesiune. cu apartamentul. Tatalui acesta poate lasa prin ... (vezi toată discuția)