Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... completare probatoriu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

completare probatoriu?

Daca in urma admiterii probei testimoniale a fost citat martorul propus iar acesta nu se prezinta pentru audiere, poate partea care a propus audierea acestui martor sa solicite termen instantei pentru completarea probatoriului si recitarea martorului?Multumesc
Art. 188 Cpc
Impotriva martorului care lipseste la prima citare instanta poate emite mandat de aducere
In pricinile urgente, se poate dispune aducerea martorilor cu mandat chiar la primul termen.
Daca, dupa mandatul de aducere, martorul nu se infatiseaza, instanta va putea pasi la judecata.
Instanta poate incuviinta ascultarea martorului la locuinta sa, cand acesta este impiedicat de a veni in instanta.