Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Martor in proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Martor in proces

Buna ziua. Intr-un proces de divort au fost numiti doi martori. Intre timp unul din martori nu mai poate veni deoarece s- a mutat in alta localitate si are si probleme de sanatate . Avocatul spune ca nu se poate inlocui cu alt martor decat in caz de deces sau cu hartie de la medic ca este nedeplasabil. Este adevarat ? Multumesc.
Buna seara,
Din pacate este adevarat.
Inlocuirea unui martor se admite doar de instanta si pentru motive bine intemeiate.

[Mesaj editat - am şters partea care răspundea unui alt mesaj, şters ulterior]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
cu scuzele de rigoare
Art. 311 Cod de Procedura Civila

Ascultarea şi înlocuirea martorilor

(1) Când instanţa a încuviinţat dovada cu martori, ea va dispune citarea şi ascultarea acestora.

(2) Înlocuirea martorilor nu se va încuviinţa decât în caz de moarte, dispariţie sau motive bine întemeiate, caz în care lista se va depune sub sancţiunea decăderii, în termen de 5 zile de la încuviinţare.
Art. 313
Refuzul martorului de a se prezenta
(1) Împotriva martorului care lipseşte la prima citare, instanţa poate emite mandat de aducere.
(2) În pricinile urgente, se poate dispune aducerea martorilor cu mandat chiar la primul termen.
(3) Dacă, după emiterea mandatului de aducere, martorul nu poate fi găsit sau nu se înfăţişează, instanţa va putea proceda la judecată.
Art. 314

Imposibilitatea de prezentare

Martorul care, din cauză de boală sau altă împiedicare gravă, nu poate veni în instanţă va putea fi ascultat la locul unde se află, cu citarea părţilor.

Detalii: [ link extern ]
Justitiarul711, utilizator