Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Executari silite
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Executari silite

Buna ziua,
Trebuie sa e execut silit o persoana fizica pentru neplata pensiei de intretinere pentru minor.
Nu exista venituri, in sensul c.i.m. Insa, se vede ca domnul nu face foame. Este insa, asociat cu 100% intr-un srl.
Bani, cheltuie de acolo.
Toate mijloacele fixe sunt inregistrate pe acel srl.
Ce pot face ca sa il oblig sa plateasca pensia de intretinere pentru copil?
Pe moment, se va închide dosarul execuţional, fiindcă nu există venituri sau bunuri de executat.Nu are nici conturi?
Orice datorie se prescrie după 3 ani.Prin executarea silită actuală, se trece la prescripţia specială, adică se mai adaugă 3 ani de acum înainte pentru datoria care nu a depăşit 3 ani.Într-un interval de 6 ani, tot va avea un cont sau un bun executabil, dacă nu, rămâneţi fără pensia copilului.
Ii faceti plangere penala pentru abandon de familie si va plati.
Daca nu are venituri, datoreaza pensie raportat la salariul minim pe ec.
N-a reușit executorul să obțină nicio poprire, n-are conturi?
Dacă nu rezolvă nimic executorul judecătoresc la care probabil ați apelat, formulați plângere penală oentru abandon de familie- se soluționeaza greu, dar are efect intimidant, il poate determina sa plateasca!
Asa este, insa, este anormal ca "tati" care nu au venituri ( sau cel putin, nu au venituri declarate, adica salariale) sa scape de executare desi, ei sunt administratori pe niste firme din care isi pot lua.. avansuri spre decontare.. nedecontate..

Martonze a scris:

Pe moment, se va închide dosarul execuţional, fiindcă nu există venituri sau bunuri de executat.Nu are nici conturi?
Orice datorie se prescrie după 3 ani.Prin executarea silită actuală, se trece la prescripţia specială, adică se mai adaugă 3 ani de acum înainte pentru datoria care nu a depăşit 3 ani.Într-un interval de 6 ani, tot va avea un cont sau un bun executabil, dacă nu, rămâneţi fără pensia copilului.

Are conturi, dar, sunt pe SRL..
se poate face legatura intre persoana fizica si srl??

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

N-a reușit executorul să obțină nicio poprire, n-are conturi?
Dacă nu rezolvă nimic executorul judecătoresc la care probabil ați apelat, formulați plângere penală oentru abandon de familie- se soluționeaza greu, dar are efect intimidant, il poate determina sa plateasca!