Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Executari silite
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Executari silite

Buna ziua,
Trebuie sa e execut silit o persoana fizica pentru neplata pensiei de intretinere pentru minor.
Nu exista venituri, in sensul c.i.m. Insa, se vede ca domnul nu face foame. Este insa, asociat cu 100% intr-un srl.
Bani, cheltuie de acolo.
Toate mijloacele fixe sunt inregistrate pe acel srl.
Ce pot face ca sa il oblig sa plateasca pensia de intretinere pentru copil?
Nu. SRl e societate comercială, n-are treabă cu calitatea de tată a administratorului.
Una e persoana fizica, alta e persoana juridica. Aflati daca a scos dividente in calitate de asociat in SRL.
Cu o simpla cerere de informare la registrul comertului veti putea afla daca este administrator si in cate societati, apoi veti putea afla daca incaseaza venituri in aceasta calitate. De asemena veti putea afla daca societatea in care este asociat unic inregistreaza profit, precum si daca si cat a incasat cu titlu de dividende.

Are profit dar.. nu a scos dividende si.. nh va scoate cel putin, deocamdata..
Legislatia noatra actuala ii ajuta fantastic.. De mancat, mananca, are auto, plateste chirie dar.. nu este salariat si nu incaseaza dividende..

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Cu o simpla cerere de informare la registrul comertului veti putea afla daca este administrator si in cate societati, apoi veti putea afla daca incaseaza venituri in aceasta calitate. De asemena veti putea afla daca societatea in care este asociat unic inregistreaza profit, precum si daca si cat a incasat cu titlu de dividende.

Gabrya, utilizator