Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Curatenie trotuare blocuri/primarie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Curatenie trotuare blocuri/primarie

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa aflu de fapt in responsabilitatea cui intra sa curete trotuarele de gunoaie, fecale uscate etc: administratia blocului in spatele caruia se afla acest trotuar sau reprezentantii sector 3 (adp sau alta agentie)? Neaparat trebuie sa semnalam cuiva situatia infecta in care ne aflam de ani de zile si nu stim cui sa ne adresam. Precizez ca este vorba despre trotuarul din spatele unui bloc care este inregistrat deci pe alta strada, de aici dilema, e responsabilitatea lor sa curete blocul de jur imprejur sau trebuie sa curete primaria? Multumesc!
LauraEP, utilizator
Raspunsul este conditionat de statutul terenului
Daca terenul apartine domeniului public atunci responsabilitatea administrarii si intretinerii intra in sarcina autoritatii publice locale=serviciul specializat din cadrul primariei teritoriale
Daca terenul are statut privat responsabilitatea administrarrii,intretinerii intra in sarcina proprietarului
Atentie !
Partea comuna de condominiu reprezinta strict rebordul de garda,respectiv zona de 0,80-1,00 m in jurul condominiului,=fundatia-care intra in responsabilitatea asociatiei de proprietari
Va multumesc pt raspuns! Cum as putea afla statutul terenului?

ynocentta a scris:

Raspunsul este conditionat de statutul terenului
Daca terenul apartine domeniului public atunci responsabilitatea administrarii si intretinerii intra in sarcina autoritatii publice locale=serviciul specializat din cadrul primariei teritoriale
Daca terenul are statut privat responsabilitatea administrarrii,intretinerii intra in sarcina proprietarului
Atentie !
Partea comuna de condominiu reprezinta strict rebordul de garda,respectiv zona de 0,80-1,00 m in jurul condominiului,=fundatia-care intra in responsabilitatea asociatiei de proprietari