Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație creștere copil

Bună ziua, Cum pot proceda sa beneficiez de indemnizație dacă în momentul de fata nu mai lucrez?
Menționez ca am lucrat 15 ani fără intrerupere pana în Octombrie 2019. Am rămas însărcinată în luna Noiembrie 2019. În situația de fata se poate face ceva? Pot beneficia bunicii de aceasta indemnizație dacă eu nu am un loc de munca?
Va rog sa ma îndrumați dacă exista o posibilitate sa beneficiez sau o alta soluție.
Mulțumesc!
Buna ziua,
Beneficiati de Somaj?
O sa nasteti undeva prin Iulie, nu?
In acest caz nu trebuie sa faceti nimic, aveti stagiul minim necesar pentru a beneficia de aceasta indemnizatie.
Care este motivul pentru care ati ramas fara serviciu, v-ati dat demisia, s-a inchis firma...?
Nu beneficiez de Somaj pt ca mi-am dat demisia și am terminat perioada de preaviz pe 29 Octombrie.
Motivul pt care mi-am dat demisia a fost din cauza unor probleme de sănătate. De 1 an de zile am fost diagnosticata cu Lupus Eritematos si am cedat fizic și psihic, am considerat ca este mai importanta sănătatea și ca trebuie sa fac o schimbare.
Din câte am înțeles trebuie sa am cele 12 luni lucrate pana la nașterea copilului și eu nu le voi avea pt ca nu lucrez. Se pot lua în calcul anii anteriori sau cum pot sa ma încadrez?
Mulțumesc.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Beneficiati de Somaj?
O sa nasteti undeva prin Iulie, nu?
In acest caz nu trebuie sa faceti nimic, aveti stagiul minim necesar pentru a beneficia de aceasta indemnizatie.
Care este motivul pentru care ati ramas fara serviciu, v-ati dat demisia, s-a inchis firma...?

Îmi plătesc asigurarea de sănătate individual pt ca depind din 6 în 6 luni de internare în spital. Nu îmi permit sa plătesc și continuitatea pt cartea de munca. Speram ca din Ianuarie sa ma angajez dar nu ma simt nici foarte bine în aceasta situație și oricum dacă m-aș angaja nu as face cele 12 luni pana la nașterea copilului, în iulie 2020.
Chiar nu știu ce pot face în acest caz.
Lavynia_26 a scris:

Nu beneficiez de Somaj pt ca mi-am dat demisia și am terminat perioada de preaviz pe 29 Octombrie.
Motivul pt care mi-am dat demisia a fost din cauza unor probleme de sănătate. De 1 an de zile am fost diagnosticata cu Lupus Eritematos si am cedat fizic și psihic, am considerat ca este mai importanta sănătatea și ca trebuie sa fac o schimbare.
Din câte am înțeles trebuie sa am cele 12 luni lucrate pana la nașterea copilului și eu nu le voi avea pt ca nu lucrez. Se pot lua în calcul anii anteriori sau cum pot sa ma încadrez?
Mulțumesc.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Beneficiati de Somaj?
O sa nasteti undeva prin Iulie, nu?
In acest caz nu trebuie sa faceti nimic, aveti stagiul minim necesar pentru a beneficia de aceasta indemnizatie.
Care este motivul pentru care ati ramas fara serviciu, v-ati dat demisia, s-a inchis firma...?

Nu trebuie sa faceti nimic, Ca viitoare mama sunteti asigurata "din oficiu' la sanatate.
Plus ca cele 12 luni trebuie sa le aveti in ultimi doi ani, inainte de nasterea copilului.
Daca o sa nasteti in Iulue, anul acesta, Atunci cele 12 luni trebuiesc cumulate in perioada August 2018-Iulie 2020.
Din August 2018 pana in Octombrie 2019 aveti 15 luni lucrate, cu trei peste perioada minima, asa ca o sa beneficiati de indemizatia pentru Concediu crestere copil, cei 2 ani...
Cele 12 luni eligibile pentru CCC nu trebuie sa fie de la acelasi angajator , ci de la mai multi ...