Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reclamatie la politie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reclamatie la politie

trebuie sa fac o reclamatie inpotriva unui vecin ptr incalcarea proprietatii(cred:">~~acesta a distrus cativa pilonipe care urma sa fie montata poarta principala),,insa nu stiu daca pot sa o fac in numele parintilor(ei fiind proprietari,in urma unei decizii in instanta) ptr ca ei nu sunt in tara
pot merge eu la politie sau sa astept intoarcerea parintilor(in speranta ca nu va fi prea tarziu)
multumesc!
Art. 217Cp. - Distrugerea, degradarea ori aducerea in stare de neintrebuintare a unui bun apartinand altuia sau impiedicarea luarii masurilor de conservare ori de salvare a unui astfel de bun, precum si inlaturarea masurilor luate, se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 ani sau cu amenda.

In cazul in care bunul are deosebita valoare artistica, stiintifica, istorica, arhivistica sau o alta asemenea valoare, pedeapsa este inchisoarea de la unu la 10 ani.

Distrugerea, degradarea sau aducerea in stare de neintrebuintare a unei conducte petroliere sau de gaze, a unui cablu de inalta tensiune, a echipamentelor si instalatiilor de telecomunicatii sau pentru difuzarea programelor de radio si televiziune ori a sistemelor de alimentare cu apa si a conductelor magistrale de alimentare cu apa, se pedepsesc cu inchisoare de la unu la 10 ani.

Daca distrugerea, degradarea sau aducerea in stare de neintrebuintare se savarseste prin incendiere, explozie ori prin orice alt asemenea mijloc si daca rezulta pericol public, pedeapsa este inchisoarea de la 3 la 15 ani.

Dispozitiile prevazute in alin. 2, 3 si 4 se aplica chiar daca bunul apartine faptuitorului.

Daca bunul este proprietate privata, cu exceptia cazului cand acesta este in intregime sau in parte al statului, actiunea penala pentru fapta prevazuta in alin. 1 se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

Mare atentie la termenul de depunere a plangerii!
Puteti merge dvs. in locul parintilor la politie sa faceti plangerea.