Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de studii

Buna ziua,
Sunt studenta la a doua facultate. Doresc sa ma inscriu la un concurs pentru un post in sectorul public.
Daca il voi obtine, voi avea posibilitatea beneficierii concediului de studii?
La cursuri este nevoie sa merg o zi pe saptamana.
Macar sa stiu la ce sa ma astept....
Va multumesc!
azarria, utilizator
Codul Muncii
Art. 154
(1) Salariaţii au dreptul să beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesională.
(2) Concediile pentru formare profesională se pot acorda cu sau fără plată.

HG 250/1992
art. 25
(1) Salariații din administratia publică, din regiile autonome cu specific deosebit și din unitatile bugetare au dreptul la concedii fără plata, a caror durata însumată nu poate depăși 90 de zile lucratoare anual, pentru rezolvarea urmatoarelor situații personale:
a) susținerea examenului de bacalaureat, a examenului de admitere în instituțiile de invatamint superior, curs seral sau fără frecventa, a examenelor de an universitar, cit și a examenului de diploma, pentru salariații care urmeaza o formă de invatamint superior, curs seral sau fără frecventa;
.....