Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatii de proprietari - lipsa interes pentru actiune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatii de proprietari - lipsa interes pentru actiune

Buna ziua
Am un proces cu asociatia unde detin in coproprietate un apartament dar nu locuiesc in el.
Detin certificat de mostenitor si sunt inregistrat la primarie pentru impozit.
Statutul asociatiei este din luna 6/2001 neinregistrat la judecatorie si neactualizat dupa legea 196/2018. Asociatia nu detine o sentinta judecatoreasca pentru infiintare.
Statutul prevede calitatea de membru al asociatiei doar pentru cine locuieste in blocul ce face parte din asociatie.
Am cerut in instanta anularea unei hotarari a adunarii generale din luna 8/2019
deoarece nu se respecta foarte multe articole din legea 196/2018 iar la judecatorie mi-a respins actiunea
datorita lipsei de interes desi am invocat art 29 alin 2 legea 196/2018.
Inca nu am primit motivarea. Voi face apel.
Doar membrii sau toti proprietarii pot actiona in instanta asociatia ?
Ce motive credeti ca ar putea invoca instanta ?
A mai intalnit cineva asemenea situatie ?
Nu am cerere depusa pentru a deveni membru al asociatiei.
Multumesc
lawyer2016, utilizator
Este situatie aparte in conditiile in care nu sunteti membru proprietar dar ridicati pretentii
Probabil instanta de judecata poate motiva hotararea prin lipsa calitatii dv procesuale in raport si fata de asociatia de proprietari
Si cum ramane cu art 29 alin 2 legea 196/2018 ?

ynocentta a scris:

Este situatie aparte in conditiile in care nu sunteti membru proprietar dar ridicati pretentii
Probabil instanta de judecata poate motiva hotararea prin lipsa calitatii dv procesuale in raport si fata de asociatia de proprietari

Sau cu art 52 alin 1 legea 196/2018 ?

lawyer2016 a scris:

Si cum ramane cu art 29 alin 2 legea 196/2018 ?

ynocentta a scris:

Este situatie aparte in conditiile in care nu sunteti membru proprietar dar ridicati pretentii
Probabil instanta de judecata poate motiva hotararea prin lipsa calitatii dv procesuale in raport si fata de asociatia de proprietari

Mi-a respins actiunea ca nu sunt membru al asociatiei

ynocentta a scris:

Este situatie aparte in conditiile in care nu sunteti membru proprietar dar ridicati pretentii
Probabil instanta de judecata poate motiva hotararea prin lipsa calitatii dv procesuale in raport si fata de asociatia de proprietari

@lawyer2016,
De fapt, care este supararea dvs.?
Ce fel de asociatie sunteti - de locatari sau de proprietari?
Sunteti in proces cu asociatia - din ce cauza? Dati-ne cateva informatii sa incercam o discutie, cat de cat.
Nu sunt de acord cu opinia @ynocentta, care zice ca:
.... Este situatie aparte in conditiile in care nu sunteti membru proprietar dar ridicati pretentii
Iaca, aflu si eu acum ca daca nu sunt membru al asociatiei, nu pot avea anumite drepturi in cadrul asociatiei... Trebuie vazut si motivarea instantei...
Insa v-as sfatui sa faceti diligentele necesare pentru a deveni membru deplin - chiar toti proprietarii locuintei, sa procedati la fel. Cititi prev. L 196/2018 cu privire la coproprietate - drepturi, obligatii.
Succes!
Adam Grecu, utilizator