Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Drept de vot in cadrul unei asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Drept de vot in cadrul unei asociatii de proprietari

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog , cine are drept de vot in cadrul unei asociatii de proprietari in cazul unui apartament detinut in mod egal de 2 persoane(sot-sotie) ? Ambii au dreptul la vot , independent? Sau doar unul din cei 2 , rezultand maxim 1 vot pe apartament ?

Va multumesc!
un vot pe apartament.
In temeiul disp L nr 196/2018 in vadru adunarii generale fiecare proprietate beneficiaza de 1 singur vot daca proprietarul a inteles sa incheie acord de asociere cu asociatia de proprietari
In cadrul adunarii generale nu pot vota decat membrii proprietari
Bună ziua, în acest context, puteți oferi argumentarea legala completă lege, capitol, articol, punct in care este prevazut 1 vot per apartament de la ambii proprietari membri de asociatie ? Pare a fi formulata o afirmație generala, orice membru de asociatie proprietar, are dreptul la un vot per unitatea de apartament (din ce vad L 196/2018 art 49 pct 3a). Se poate interpreta 1 membru proprietar votează o data pt apartamentul X. (amândoi fiind membri proprietari, amândoi votează odată pentru ap x, în final apartamentul având doua voturi). Unde este constrângerea ?