Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... BENEFICIAR REAL -ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

BENEFICIAR REAL -ONG

Buna ziua!Va rog o lamurire daca se poate.Conf.Legii nr 129/11.07.2019 pentru prevenirea si combaterea spalarii banilor,ce obligatii are o Casa de Ajutor Reciproc cu peste 5000 de membrii, inscrisa in registrul asociatiilor si fundatiilor?Cine este beneficiarul real in cadrul CAR-ului,unde se depune declaratia si care este termenul de depunere?Va multumesc!
depunerea a fost amanata pe iulie 2020, cine o fi beneficiarul real nu e clar nici acum, ONPCSB si Ministerul Justitiei dau din colt in colt, ca e evident ca e ridicola interpretarea cum ca membrii ar trebui consideati beneficiar real ( adica sa duci tabele de mii de persoane, autentificate notarial, si reinnoite de cate ori intra si iese un nou membru? ). S-a vehiculat si varianta ca in asemenea cazuri sa fie trecuti in acel tabel membrii consiliului director al asociatiei. Nici pana acum subiectul nu este lamurit.....