avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Spor de vechime pentru calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Spor de vechime pentru calculul pensiei

Buna ziua!
Va rog, am o neclaritate: exista cazuri in care sporul de vechime nu este trecut de catre fostii angajatori in cartea de munca. In aceste situatii, Casa de pensii calculeaza automat sporul de vechime, sau el trebuie dovedit cu documente de la fostii angajatori? In cazul in care arhiva acestora nu mai exista, acest spor se pierde, nu se poate lua in calcul la stabilirea cuantumului pensiei?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: tuilleries , utilizator 08:20, 5 Februarie 2020
Legea 263/2010
Art.165
(2) La determinarea punctajelor lunare, pe lângă salariile prevăzute la alin. (1) se au în vedere și sporurile cu caracter permanent care, după data de 1 aprilie 1992, au făcut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislației anterioare și care sunt înscrise în carnetul de muncă sau sunt dovedite cu adeverințe eliberate de unități, conform legislației în vigoare.

(3) Sporul de vechime care se utilizează la stabilirea punctajelor lunare este următorul:

a)perioada 1 martie 1970-1 septembrie 1983:
– 3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5-10 ani;
– 5% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10-15 ani;
– 7% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15-20 ani;
– 10% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani;
b) perioada 1 septembrie 1983-1 aprilie 1992:
– 3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 3-5 ani;
– 6% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5-10 ani;
– 9% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10-15 ani;
– 12% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15-20 ani;
– 15% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani.
(4) Pentru perioadele de după 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor lunare este cel înscris în carnetul de muncă sau în alte acte doveditoare.
Bună dimineaţa! Mulţumesc frumos pentru răspuns, domnule Carp.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor vechime valabil intre 1981 - 1991 marybujiuta marybujiuta vă rog să mă ajutaţi cu procentele tranşelor de vechime care erau valabile în perioada anilor 1984 - 1991 exemplu: 3-5 ani - 4%..... (vezi toată discuția)
Cadrul legal spor vechime. solov solov Buna ziua, Va rog daca se poate sa ma ajutati cu cadrul legal acordarii sporurulir de vechime , am lucrat in perioada 1971-2013,la dosarul de pensie am ... (vezi toată discuția)
Care sunt veniturile avute in vedere la determinarea punctajului mediu anual? jstefan jstefan Dupa ce se calculeaza pensia? Dupa salarul de incadrare sau dupa suma care s-a contribuit la casa de pensii? (vezi toată discuția)