avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime valabil intre 1981 - 1991
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime valabil intre 1981 - 1991

vă rog să mă ajutaţi cu procentele tranşelor de vechime care erau valabile în perioada anilor 1984 - 1991
exemplu: 3-5 ani - 4%.....
Cel mai recent răspuns: marybujiuta , utilizator 10:26, 11 Noiembrie 2012
Va dau un extras din Legea nr.263/2010:

ART. 165
......
(2) La determinarea punctajelor lunare, pe lângã salariile prevãzute la alin. (1) se au în vedere şi sporurile cu caracter permanent care, dupã data de 1 aprilie 1992, au fãcut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislaţiei anterioare şi care sunt înscrise în carnetul de muncã sau sunt dovedite cu adeverinţe eliberate de unitãţi, conform legislaţiei în vigoare.
(3) Sporul de vechime care se utilizeazã la stabilirea punctajelor lunare este urmãtorul:
a) perioada 1 martie 1970-1 septembrie 1983:
- 3% pentru o vechime în muncã totalã cuprinsã între 5-10 ani;
- 5% pentru o vechime în muncã totalã cuprinsã între 10-15 ani;
- 7% pentru o vechime în muncã totalã cuprinsã între 15-20 ani;
- 10% pentru o vechime în muncã totalã de peste 20 de ani;
b) perioada 1 septembrie 1983-1 aprilie 1992:
- 3% pentru o vechime în muncã totalã cuprinsã între 3-5 ani;
- 6% pentru o vechime în muncã totalã cuprinsã între 5-10 ani;
- 9% pentru o vechime în muncã totalã cuprinsã între 10-15 ani;
- 12% pentru o vechime în muncã totalã cuprinsã între 15-20 ani;
- 15% pentru o vechime în muncã totalã de peste 20 de ani.
(4) Pentru perioadele de dupã 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor lunare este cel înscris în carnetul de muncã sau în alte acte doveditoare.......


MULŢUMESC MULT PENTRU AJUTOR.
După ce am ce am citit răspunsul de la dumneavoastră a mai apărut o întrebare. Cadrele didactice au beneficiat de sporul de vechime doar din luna iulie 1984. În documentele din acea vreme înâlnesc alte procente: 4%,5%.6%,7%. oare pentru ele să fie un procent separat? Acum sunt exact aceleaşi procente ca la toţi angajaţii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sporul de vechime redred redred Daca nu mai pot obține adeverințe pentru sporul de vechime, pentru ca întreprinderile nu mai exista, se adaugă la crecalculare spor de vechime automat? Si ... (vezi toată discuția)
Pensii, sporul de vechime lilyana59 lilyana59 Sporul ptr. vechime in munca in perioada 1980- 1992 este in baz de date a casei de pensii,sau trebuie sa prezint adeverinta/? (vezi toată discuția)
Spor de vechime pentru calculul pensiei tuilleries tuilleries Buna ziua! Va rog, am o neclaritate: exista cazuri in care sporul de vechime nu este trecut de catre fostii angajatori in cartea de munca. In aceste situatii, ... (vezi toată discuția)