Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ucidere din culpă
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ucidere din culpă

Am fost implicat într-un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. Din primele constatări, este vina victime în totalitate (prin circulaţia neregulamentară în afara localităţii, lipsa echipamentului, posibil şi consumul de alcool etc). Singura problemă ce se pune este viteza care se va determina prin expertiză. Accidentul a fost produs pe ploaie şi în apropierea liniei de cale ferată, aproape de limita de 50 km/h. Ce fel s-ar schimba situaţia în cazul în care expertiza ar demonstra că aveam peste 50 km/h şi ce risc în cazul acestei situaţii ?
Cum s-a intamplat? Nu ati vazut victima? Incercati sa descrieti situatia de fapt.
Se analizează dacă depășirea vitezei legale a influențat dinamica producerii accidentului și a posibilităților de evitare a acestuia.