Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis

Buna ziua,

In urma cu un 1 an am fost implicat intr-un accident rutier soldat cu vatamarea corporala a victimei (55 zile de ingrijiri medicale), in urma expertizelor efectuate s-a constatat culpa comuna (el a tranversat prin loc nepermis, eu depasisem viteza legala).
Intr-un final am ajuns la o intelegere cu victima acesta retragandu-si plangerea, am primit comunicarea de la Parchet privind scoaterea de sub urmarirea penala. Comisarul care a instrumentat cazul mi-a spus ca trebuie sa-mi suspende permisul pentru 90 de zile, in urma expertizelor viteza cu care ma deplasam a fost calculata la aprox 85 km/h in localitate dar accidentul s-a petrecut intr-o zona aflata sub actiunea semnului de circulatie "Atentie, copii!" care obliga reducerea vitezei pana la 30 km/h.
Intrebarea este: pot redobandi permisul dupa 30 de zile prin sustinerea examenului de redobandire avand in vedere ca nerespectarea vitezei s-a soldat cu accident cu vatamarea corporala a victimei?
~ Conținut șters la cerere ~