Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

handicap

Buna ziua,
Daca am lucrat in grupa 1 de munca ca si persoana cu handicap gradul 2 timp de 10 ani, mai am dreptul si la reducere de varsta conform grupei, pe langa reducerea de 10 ani ca si persoana cu handicap...???
Si as dori sa stiu daca pentru cei 10 ani in grupa 1 de munca mai primesc un spor banesc la pensie sau nu.
Va multumesc frumos pentru intelegere.
Mentionez ca am lucrat in grupa I-a de munca in perioada 1988-2000
La reducerea vârstei de pensionare nu se cumulează mai multe drepturi. Pentru reducerea de handicap accentuat, trebuie să aveți lucrați două treimi din stagiul de cotizare (24 de ani) în condiții de handicap.

Dacă ați lucrat doar zece ani în condiții de handicap accentuat, nu beneficiați de nici o reducere.
Dapix, utilizator
Stimate domn, vechimea totala în munca este de 28 de ani, din care 10 în grupa 1
Stimate domn,
Vechimea totala in munca este de 28 de ani, din care 10 in grupa I-a de munca.
Voiam doar da stiu daca se poate cumula reducerea de varsta de la grupa ( 5 ani reducere) cu reducerea de 10 ani de la handicap grav, sau daca macar primesc drepturi banesti suplimentare pentru grupa de munca.
Mentionez ca am 52 de ani, si am lucrat in grupa de munca in perioada 1988-2000.
Va multumesc anticipat
Scuze,am gresit am handicap accentuat(gradul 2)
Dacă ați lucrat 23 de ani și 4 luni, în condiții de handicap accentuat, puteți ieși la pensie de drept la împlinirea vârstei de 55 de ani.
Drepturile de reducere a vârstei nu se cumulează.