Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Articolul 104 alin 2 din legea nr.196/ 2018
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Articolul 104 alin 2 din legea nr.196/ 2018

Stie cineva care este termenul in care se pot organiza si functiona o asociatie de proprietari asa cum prevede art.104 alin 2 ?
De ce intreb , pentru ca sunt asociatii de proprietari care nici pana la aceste data nu au modificat statutul , acordul de asociare si a trecut atata timp de la aparitia legii
Articolul 107
În termen de 12 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi:
a)proprietarii din condominii sunt obligaţi să aprobe un regulament al condominiului;
Legea nr 196/2018 nu este perfecta
La gandirea legi,nu s-a tinut cont de solicitarile reprezentantilor asociatiilor de proprietari ,a fundatiilor si astfel a fost adoptata si promulgata o lege cu multe lipsuri
Asteptati cu interes sa fie promulgate modificarile si completarile la L nr 196/2018 care vor genera noi dispute la nivelul asociatiilor de proprietari
Sa vedeti ce harababura va apare dupa ce prin modificarile la L nr 196/2018 au fost adoptate completari printre care inclusiv disparitia serviciului specializat din primarie
Pana acum, daca la nivelul asociatiei de proprietari proprietarul nu poate solutiona problema cu care se confrunta,mai poate apela la serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie
Dupa ce vor intra in vigoare modificarile la L nr 196/2018 inclusiv degrevarea primariei pentru implicarea si eventual solutionarea problemelor din cadrul asociatiilor de proprietari,sa vedem ce autoritate se va mai implica in solutionarea problemelor curente-in afara de instanta de judecata care implica stress,timp alocat termenelor de judecata,efort financiar,etc
Multumesc ynocentta
Stiam de adoptarea regulamentului , pe mine ma intereseaza in cat timp sau perioada de timp care trebuie modificat conform noii legi statutul si acordul de asociere , pentru ca degeaba fac cerere de inscriere in asociatie pentru a fi si membru daca nu urmaz calea legii 196 / 2018
Cat despre aceasta noua lege , aveti dreptate dar macar sa o respectam , poate se gasesc persoane care au alta gandire la modificare daca v a avea loc , dar eu cred ca nu
Art. 104 alin. (2) din Legea nr. 196/2018 prevede că asociațiile de proprietari înființate anterior intrării în vigoare a legii își păstrează statutul juridic obținut la data înființării acestora, dar se vor organiza și vor funcționa în conformitate cu prevederile prezentei legi. Legea a intrat în vigoare la 60 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, deci se poate interpreta că acesta este termenul. Totodată, legiuitorul a intenționat să fie flexibil și nu a impus expres în lege un termen.
Cu alte cuvinte, legea nu stabilește un termen exact deoarece această obligație nu implică dizolvarea și reînființarea asociațiilor (respectiv termene lungi), ci modificarea structurii organizatorice, a modului de funcționare și a actelor asociației potrivit legii noi. Aceste obligații pot fi îndeplinite intr-un termen rezonabil, ceea ce probabil a avut în vedere și legiuitorul. La acest moment, toate actele normative sunt aprobate și produc efecte (inclusiv ordinul privind statutul asociației și regulementul de condominiu), iar termenul rezonabil a trecut de ceva timp.
Trebuie avută în vedere obligația prevăzută la art. 47 din lege, cu privire la convocarea anuală a cel puțin unei adunări generale a asociației de proprietari, în primul trimestru, ocazie cu care forul deliberativ al asociației de proprietari decide cu privire la aceste aspecte. Au cam trecut două termene de convocare (trim. I din 2019 și suntem pe finalul trim I din 2020), prin urmare, orice termen rezonabil a fost depășit în prezent. Mai mult decât atât, legea 230/2007 nu mai este în vigoare de 1,5 ani, astfel, cadrul legal pentru o altfel de organizare și funcționare decât cea prevazută de legea nr. 196/2018 nu mai poate exista în prezent.

Dacă chiar și numai unul din cele două proiecte de legi care se află acum la Camera Deputaților
[ link extern ]
si
[ link extern ]
inițiate de USR susținuți de Liga Habitat
[ link extern ]
și celălalt de PSD intră în vigoare, haosul, abuzurile și furturile se vor reinstala în asociațiile de proprietri.
Condominii.blog, utilizator

De parca acum nu exista haos, abuzuri si furturi. Citeva pagini de forum sa rasfoiesti si numai despre asta citesti. Nici legea 196/2018 nu e perfecta, nu mai vorbim de precedenta.
Măsuri împotriva răspândirii Coronavirusului (Covid-19) în cadrul asociațiilor de proprietari

Penru a împiedica sau pentru a limita răspândirea Covid-19 printre proprietarii din condominii, toți aceștia trebuie să aplice prevederea Legii nr. 196/2018 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari şi administrarea condominiilor, potrivit căreia fiecare asociaţie de proprietari este obligată să deţină un singur cont bancar care este utilizat inclusiv în vederea plăţii de către proprietari a cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari.

Astfel, conform art. 20 din Legea nr. 196/2018, fiecare asociaţie de proprietari este obligată să deţină un singur cont bancar. În vederea plăţii cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari, datele de identificare ale contului bancar prevăzut anterior se comunică tuturor proprietarilor prin afişare la avizier, odată cu lista de plată a cheltuielilor asociaţiei de proprietari.
Prin datele de identificare ale contului bancar se înţelege numele titularului contului, banca la care este deschis contul, sucursala şi codul IBAN.

Astfel, proprietarii trebuie să evite drumurile ca casieria asociațiilor de proprietari și să efectueze toate plățile în contul unic al asociației de proprietari.

În caz contrar și în special în cazurile în care asociația de proprietari nu pune la dispoziția proprietarilor din condominii informațiile necesare efecuării plăților prin transfer bancar (online) ... citește mai mult pe [ link extern ] /