Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine are dreptul de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine are dreptul de mostenire

Buna ziua,
După bunicul decedat, conform certificatului de moștenire au rămas moștenitoare 2 fiice, celelalte 3 făcând renunțare( au fost in total 5 fiice).Obiectul mostenirii este un teren cu casa si un titlu de proprietate pe un teren arabil de 2,5 ha .Copiii în viața ai uneia din cele 2 fiice mostenitoare au facut renunțare la moștenire(jumătatea bunurilor amintite mai sus).Noi, copiii celeilalte fiice mostenitoare vrem sa dezbatem moștenirea.Intrebare: preluam noi dreptul si asupra jumătății la care s-a făcut renunțare, sau revine dreptul de moștenire tocmai urmasilor celorlalte 3 surori mentionate că renunță in certificatul de mostenire dupa bunicul?
"Copiii în viața ai uneia din cele 2 fiice mostenitoare au facut renunțare la moștenire"
La mostenirea cui?

"Noi, copiii celeilalte fiice mostenitoare vrem sa dezbatem moștenirea"
Dupa cine?

Inteleg ca cele 2 fiice mostenitoare sunt decedate.

Suntem 2 surori . Mama noastră a avut 4 surori. La decesul tatălui lor ,când s-a făcut dezbaterea de moștenire , au fost înregistrate ca moștenitoare doar mama noastră si inca o sora a ei, celelalte 3 făcând renunțare.Sora mamei are 2 băieți .
În 2012 a decedat mama, iar în 2016 sora cu care mostenise împreună ce le revenise de la tatăl lor.
Mai intai trebuia facuta dezbaterea moștenirii de catre băieți dupa mama lor, care a decedat în 2016.
Ei au facut renunțare, si atunci am mers eu si sora mea sa facem noi dezbatere de moștenire după mama lor , considerând că ne-a revenit nouă acest drept, atâta timp cât în certificat erau scrise ca moștenitoare doar ele două.
Notarul a spus însă că daca fii mătușii noastre au facut renunțare, dreptul lor revine acum urmașilor celorlalte 3 surori renuntatoare dupa tatăl lor.
Intrebarea este , daca este corect acest lucru si daca da , ce ramane de facut in continuare?
Dacă vin la moștenire urmasii celorlalte 3 surori , cât este în noile condiții cota fiecăruia?
Inainte se impartea totul la doi. Dacă au renunțat doar verișorii , partea noastră ramane tot 1/2 sau acum devine 1/4 ?

Marlena Ilie a scris:

Suntem 2 surori . Mama noastră a avut 4 surori. La decesul tatălui lor ,când s-a făcut dezbaterea de moștenire , au fost înregistrate ca moștenitoare doar mama noastră si inca o sora a ei, celelalte 3 făcând renunțare.Sora mamei are 2 băieți .
În 2012 a decedat mama, iar în 2016 sora cu care mostenise împreună ce le revenise de la tatăl lor.
Mai intai trebuia facuta dezbaterea moștenirii de catre băieți dupa mama lor, care a decedat în 2016.
Ei au facut renunțare, si atunci am mers eu si sora mea sa facem noi dezbatere de moștenire după mama lor , considerând că ne-a revenit nouă acest drept, atâta timp cât în certificat erau scrise ca moștenitoare doar ele două.
Notarul a spus însă că daca fii mătușii noastre au facut renunțare, dreptul lor revine acum urmașilor celorlalte 3 surori renuntatoare dupa tatăl lor.
Intrebarea este , daca este corect acest lucru si daca da , ce ramane de facut in continuare?
Dacă vin la moștenire urmasii celorlalte 3 surori , cât este în noile condiții cota fiecăruia?
Inainte se impartea totul la doi. Dacă au renunțat doar verișorii , partea noastră ramane tot 1/2 sau acum devine 1/4 ?

Da, este corect. Copiii mătușii au renunțat. Prin urmare, la succesiune vor fi chemate rudele din clasa urmatoare, adică nepoții de la celelalte surori. Inclusiv dvs
Jumătatea mătușii se va împărți pe ramuri. Adică în 4.
1/4- dvs si sora
1/4 - se va împărți în mod egal între nepoții de la sora 1.
1/4- se va împărți în mod egal între nepoții de la sora 2
1/4- se va împărți în mod egal între nepoții de la sora 3.