Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Întâmpinare apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Întâmpinare apel

Buna ziua.
Ce taxe trebuie plătite si unde pentru depunere întâmpinare apel de divort.
Multumesc pentru raspuns.
Nu se achita taxa de timbru pentru întâmpinare. Doar la cererea reconventionala se prevede taxa de timbru.
Contactați un avocat macar pentru redactarea cererii daca nu stiti ce trebuie exact sa formulati si nu faceti diferenta intre cele 2 cereri.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Intampinarea nu inglobeaza pretentii proprii, ci doar apărări, deci nu se impune achitarea unei taxe de timbru.
În schimb, daca aveți pretentii proprii si depuneti si dvs un apel incident, va trebui sa achitati o taxa judiciara de timbru!
Aceasta se achita la DITL din sectorul de domiciliu!

Mențiune: în apel pretențiile proprii se formulează pe cale de apel incident, nu pe cale de cerere reconvențională!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Multumesc pentru raspuns. Si promptitudine.
Cu respect, va doresc o zi bună.
Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Intampinarea nu inglobeaza pretentii proprii, ci doar apărări, deci nu se impune achitarea unei taxe de timbru.
În schimb, daca aveți pretentii proprii si depuneti si dvs un apel incident, va trebui sa achitati o taxa judiciara de timbru!
Aceasta se achita la DITL din sectorul de domiciliu!

Mențiune: în apel pretențiile proprii se formulează pe cale de apel incident, nu pe cale de cerere reconvențională!

Stimata doamna,

Intampinarea nu presupune plata unei taxa judiciare.

Aceasta este depusa in acord cu art. 205 din Codul de procedura civila.

Pentru cererea reconventionala, insa, trebuie sa achitati taxa judiciara de timbru, in cuantumul stabilit prin O.U.G. 80/ 2013.( sunt aceleasi taxe aferente actiunii civile ).

Daca aveti pretentii legate de autoritatea parinteasca, acestea sunt taxata cu 20 lei.

(cele referitoare la plata pensiei de intretinere, autoritate parinteasca, locuinta minorului, fiecare cu 20 lei, cand nu este promovat divortul ).