Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperis bloc

Buna seara! Proprietarii de ultimul etaj al blocului au solicitat la asociatia de proprietari construirea unui acoperis. Anul trecut nu au reusit sa stranga semnaturile necesare si am crezut ca s-au lasat pagubasi, anul acesta au batut din nou la usi,dar de aceasta data solicitand doar 150 de lei de apartament, chipurile pentru a achita noi proiectul acoperisului, de restul ocupandu-se proprietarii ultimului etaj. Semnaturile s-au strans, dar surpriza! Sunt pentru plata intregului acoperis,nicidecum doar pentru proiect. Din punctul meu de vedere,asta se numeste inselatorie pe fata! Ideea este ca n-ar fi o problema,suntem toti locatari si trebuie sa participam la acest acoperis, dar suma ceruta este una fabuloasa, 1500 de lei pe apartament, tinand cont ca in bloc sunt aproximativ 120 de locuinte. Pana la urma construim un acoperis, nu facem mansarda, de care sa se bucure doar cei de la 4. La solicitarea gasirii unei variante mai ieftine,proprietarii ultimelor etaje nici n-au vrut sa discute, pana la urma exista multe alte variante de hidroizolatii care sunt mult mai ieftine. Corect ar fi sa se ia in considerare si cerintele celorlaltor proprietari,nu doar ale celor de la etaje superioare, dar daca s-au vazut cu semnaturile stranse (miseleste zic eu) acum suntem buni de plata. Suntem destui proprietari revoltati si nu stim cui sa ne adresam
Modificarea partii comune de condominiu implica parcurgerea procedurii prevazute de disp L nr 196/2018
Executarea de acoperis necesita efort financiar apreciabil
Fiind vorba despre parte comuna condominiu,contravaloare executie se suporta de catre asociatia de proprietari care urmeaza sa recupereze suma prin repartizare tuturor proprietarilor functie de cota indiviza
Pentru executia modificarii comitetul executiv urmeaza sa faca licitatie de oferte,urmand sa fie acceptata oferta care corespunde pretentiilor si cerintelor asociatiei de proprietari
Executarea de lucrari la partea comuna de condominiu care implica efort financiar apreciabil implica parcurgerea procedurii de vot in adunarea generala