Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum dau in judecata asociația de proprietari?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum dau in judecata asociația de proprietari?

Am cumparat un apartament la ultimul etaj in rate anul trecut.din ianuarie a inceput sa imi apara igrasie pe un perete la baie. De două luni s-a extins la bucătărie balcon si dormitor. Am rugat administratorul sa faca ceva in aceasta privinta avea in vedere ca terasa blocului aparține blocului si nu este proprietatea mea. Refuză să facă orice motivare ca in viitor, nu stie cand, blocul va fi izolat termic. Unde pot sa-l reclama pentru ca mie nu mi se permite să fac singura lucrări si ei nu fac nimic. Am si un bebe de 4 luni care are probleme de sanatate din cauza mucegaiului. La baie imi curge pur si simplu apa pe perete de cand a inceput sa ningă. A fost ședință de bloc aseara si asociatia de proprietari refuză să rezolve problema pe motiv că nu sunt de acord proprietarii. Eu unde fac reclamație in acest caz? Cum ii oblig sa repare acoperișul?
Il puteti repara dvs. Si sa ii dati in judecata.
Si zugrăveala o vor plăti.
Mergeți la avocat daca vreti sa deschideți proces mai ales ca nu aveti alta cale.
Este un proces care necesită atentie sporită.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pentru a va solutiona problema cu care va confruntati este necesar sa aveti cunostiinta despre dispozitiile care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari,respectiv L nr 196/2018 si legislatia conexa
1-Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari,cu limita de competenta de respecat si aplicat dispozitiile in vigoare aferente atributiilor,de materializat hotararile adunarii generale,decizii ale coitetului executiv si ale presedintelui de asociatie de proprietari
Administratorul de imobil nu are autoritatea si competenta sa dispuna de la sine putere executarea de reparatii interventii la partea comuna de condominiu
2-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta provizorie de reprezentare si aparare a intereselor asocitiei de proprietari si ale membrilor proprietari in relatiile si fata de terti-inclusiv in instanta
3-In cazul dv ,este necesar sa sesizati oficial presedintele de asociatie despre deficienta cu care va confruntati,eventual sa atentionati inclusiv asupra prejudiciilor generate de deficintele la partea comuna de condominiu care sunt opozabile asociatiei de proprietari
4-Trebuie sa cunoasteti ca interventia asupra partii comune de condominiu se poate realiza legal ,numai cu parcurgerea unei proceduri legal impuse
Conform dispozitii in vigoare,proprietarul nu poate interveni asupra partii comune de condominiu,nu poate schimba aspectul si destinatia partii comune,nu poate utiliza exclusiv partea comuna fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
5-Interventia de reparare a terasei necirculabile a condominiului implica un efort financiar apreciabil pe care asociatia de proprietari poate sau nu sa il detina
Astfel ca executarea hidroizolatiei unei terase de condominiu ,datorita efortului financiar trebuie sa fie adoptat de catre adunarea generala
Ulterior comitetul executiv urmeaza sa faca selectie de oferte ale operatorilor economici autorizati si sa incheie contract prestari servicii cu operatorul care satisface atat financiar,
calitate termen executie
6-Intretinerea si repararea partioi comune respectiv asigurarea starii tehnice a partii comune de constructii si instalatii din condominiu reprezinta obligatia exclusiva a asociatiei de proprietari si nu este conditionata de vointa sau interesele locatarilor
Initial notificati oficial asociatia de proprietari prin reprezentant legal presedintele de asociatie cu obligatia legala a asigurarii starii tehnice a partii comune a condominiului respectiv repararea terasei condominiului-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta ,unde suplimentar puteti sa pretindeti inclusiv daune reprezentate de c/v prejudicii generate de deficienta la partea comuna condominiu
Dacă au facut ședința si au respins solicitarea probabil ca nu vor face nimic.
Președintele si administratorul sunt acoperiți în sensul că nu vor plăti ei ci asociația cheltuielile de judecată si restul.
Se poate face o notificare prin avocat dar ar trebui văzut si ce a decis adunarea generală si motivele.
Lipsa banilor nu ii exonereaza de răspunderea civila.
O soluție rapidă ar fi sa faceti reparatiile pe cheltuiala dvs. si apoi sa deschideți procesul.
Pe mine ma mira atitudinea oamenilor mai ales ca ar trebui să știe că vor pierde procesul daca este bine instrumentat si mai plătesc si zugrăveala din casa.
Dacă aveți asigurare ar trebui să vorbiți si cu asiguratorul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Formulați o acțiune fondată pe obligația de a face, solicitând totodată repararea prejudiciului provocat; mergeți la un avocat!
În asemenea cazuri, medierea nu prea produce efecte!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Problema esentiala consta in interesul si profesionalismul presedintelui de asociatie de a aborda problema
Daca este un presedinte interesat strict pentru a beneficia lunar de indemnizatie,aduce la cunostiinta locatarilor cererea lui X ,mai invoca ca o sa coste mult ,ca o sa genereze murdarie si disconfort in bloc,,ca locatarii nu sunt pregatiti astfel ca sa asigure un climat dezinteresat pentru executarea reparatiei partii comune
Daca insa este un presedinte de asociatie responsabil,aduce la cunostiinta locatarilor obligatia legala de a intretine si repara partea comuna pentru a asigura starea tehnica buna a partii comune de condomiiu,solicita obtinerea de oferte de lucru=devize estimative
Este o aboradre total eronata intarzierea reparatiilor la partea comuna care genereaza aprofundarea defectiunilor majorarea acestora si pe cale de consecinta genereaza costuri suplimentare pentru hidroziolatie sau reabilitarea termica
Exista perceptia ca daca se aplica 1,2,straturi de material hidroprotector se asigura efectul dorit- fara a se avea in vedere ca datorita vechimii,a comportamentului materialelor in timp acestea se degradeaza si in special terasele sufera modificari majore in structura materialului inclusiv a structurii de rezistenta care in unele cazuri necesita initial dezafectarea intregii hidroizolatii, vechi,executarea de reparatii majore la suportul terasei=placa betonata si apoi aplicarea stratului sau a mai multor straturi de material protector-interventie care poate dubla costurile de reparatie
Or se cunoaste interesul locatarilor de a nu contribui in bloc pentru intretinere si reparatii decat in cazurile fortuite sau mai exista perceptia ca cel de la parter nu are treaba cu terasa si cel de la ultimul nivel nu are treaba cu subsolul tehnic desi ambele reprezinta parte comuna