Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Zugravit fatada bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Zugravit fatada bloc

Buna ziua, de curand am avut un incendiu in bucatarie care a murdarit de fum o mica parte din exteriorul blocului (deasupra geamului de la balcon).. blocul este reabilitat termic de primarie. Cine plateste zugravitul in cazul asta, fatada fiind parte comuna a blocului? Fondul de reparatii nu exista fix pentru cazurile de genul asta?
Buna ziua,
Fondul de reparatii se foloseste pentru daunele/avariile cauzate de timp ( toate se deterioareaza in timp si trebuiesc intretinute/reparate la un moment dat), nu pentru daunele cauzate de un locatar.
Cum ar fi sa murdareasca cineva casa scarii si sa platiti toti reparatia?
Luati o vopsea in culoarea exteriorului, un trefalet si prelungitor si...spor la treaba.
Am inteles asta.. ma gandeam ca fiind caz special (nevoit) si fatada fiind spatiu comun intra fondul de reparatii.. puteti da exemplu de daune la care se poate folosi acel fond de reparatii? ca la orice imbunatatire a blocului a trebuit sa platim separat de fiecare data.
ART. 71
(1) Anul fiscal si exercitiul financiar al asociatiei de proprietari este anul
calendaristic. Excedentele anuale rezultate din executia bugetelor de venituri si
cheltuieli, ramase neutilizate la finele exercitiului bugetar, se reporteaza in anul
urmator cu aceeasi destinatie.
(2) Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari au obligatia sa aprobe un fond
de reparatii anual, necesar pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune.
Comitetul executiv fundamenteaza si prezinta adunarii generale suma anuala
necesara pentru constituirea sau completarea fondului de reparatii, care se
alimenteaza in avans, in transe lunare egale, prevazute in lista de plata a cheltuielilor
asociatiei de proprietari. Fondul de reparatii este utilizat numai pentru consolidarea
condominiului, reabilitarea termica, cresterea calitatii ambiental-arhitecturale a
constructiilor, precum si pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune.

(3) Sumele incasate pentru constituirea fondului de reparatii se depun, in
conformitate cu prevederile prezentei legi, in contul asociatiei de proprietari prevazut
la art. 20 alin. (1).
(4) Pentru incasarea fondului de reparatii, administratorul elibereaza chitanta
nominala separata.
(5) In termen de 5 zile de la incetarea contractului de administrare, administratorul
este obligat sa prezinte, in conditiile prevazute la art. 69 alin. (1), presedintelui
asociatiei de proprietari si cenzorului/comisiei de cenzori contabilitatea fondului de
reparatii, a fondului de rulment si sa o transfere noului administrator.

Spre exemplu: reparare lift, terasa/acoperis, tubulatura gunoi menajer, avaria partilor comune de instalatii ( teava verticala de apa calda/rece/caldura), usa de acces in bloc, interfon, iluminat scara, reparatii pe casa scarii, reparatie tencuiala exterioara deteriorata de timp/conditiile atmosferice, etc.

Intrebati Presedintele ce se face cu acest fond, daca tot exista ( cereti o situatie a lui precum si ce au facut cu banii prevazuti in el)
Ionut.ion, utilizator
Pentru lift/ghena/interfon/camere supraveghere avem rubrica separata de plata pe lista de intretinere. Voi intreba presedintele in legatura cu aceasta situatie. Multumesc pentru raspuns!
Fondul de reparatii se foloseste pt zugravitul scarilor, schimbarea conductelor din subsol, a coloanelor...