Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Comitetul a decis ca reparația țevii de scurgere a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Comitetul a decis ca reparația țevii de scurgere a apei menajere să fie plătită doar de proprietarii afectați. E legală această hotărâre?

Cum se procedează în cazul în care la un bloc de 4 etaje, 3 scări, la scara la care este fisurata țeava de scurgere a apei menajere, undeva intre etajele 1 si 2, comitetul a decis ca reparatia sa fie platita de apartamentele care sunt implicate direct în utilizare, adică doar 3 apartamente (La etajul 4 este uscatorie, iar la parter nu exista apartament) ?
Mentionez ca presedintele asociatiei ne-a comunicat solutie si in plus, a spus că s-a interesat si la alte asociații și se procedează la fel, ar fi undeva in lege o interpretare care da aceasta posibilitate.
Manuela Rășină, administrator
La nivelul asociatiei nu aveti fond de reparatii?
Cum sa nu, avem.Dar am inteles din ceea ce spune președintele, comitetul nu este de acord să aprobe decontarea.
Si atunci pentru ce mai aveti acest fond?
Intrebati presedintele in ce baza a decis comitetul asta.
Legea spune ca pentru asta se constituie acest fond.
ART. 71 din legea 196/2018
(1) Anul fiscal si exercitiul financiar al asociatiei de proprietari este anul
calendaristic. Excedentele anuale rezultate din executia bugetelor de venituri si
cheltuieli, ramase neutilizate la finele exercitiului bugetar, se reporteaza in anul
urmator cu aceeasi destinatie.
(2) Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari au obligatia sa aprobe un fond
de reparatii anual, necesar pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune.
Comitetul executiv fundamenteaza si prezinta adunarii generale suma anuala
necesara pentru constituirea sau completarea fondului de reparatii, care se
alimenteaza in avans, in transe lunare egale, prevazute in lista de plata a cheltuielilor
asociatiei de proprietari. Fondul de reparatii este utilizat numai pentru consolidarea
condominiului, reabilitarea termica, cresterea calitatii ambiental-arhitecturale a
constructiilor, precum si pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune.

(3) Sumele incasate pentru constituirea fondului de reparatii se depun, in
conformitate cu prevederile prezentei legi, in contul asociatiei de proprietari prevazut
la art. 20 alin. (1).
(4) Pentru incasarea fondului de reparatii, administratorul elibereaza chitanta
nominala separata.
(5) In termen de 5 zile de la incetarea contractului de administrare, administratorul
este obligat sa prezinte, in conditiile prevazute la art. 69 alin. (1), presedintelui
asociatiei de proprietari si cenzorului/comisiei de cenzori contabilitatea fondului de
reparatii, a fondului de rulment si sa o transfere noului administrator.
Ionut.ion, utilizator
Este corecta interpretarea data de presedintele asociatiei dvs., condominiu in acest caz este partea comuna care deserveste doar un grup de proprietari. Este legala decizia comitetului.

Se procedeaza la fel ca in cazul in care reparatia echipamentelor (interfon, lift, sistem de supraveghere video) de pe o scara nu este treaba celor de pe alta scara.
latka, moderator
Era corect daca asociatia era impartita pe scari, astfel toate fondurile sunt "la comun".