avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxare in plus la posta pentru colete din EU
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxare in plus la posta pentru colete din EU

Buna ziua ,

Ultima oara cand am cumparat ceva de pe ebay a fost acum 4-5 ani , si din cate tin minte personalul de la posta mi-a cerut o dovata a platii cu suma pe care am platit-o ca sa imi ceara sa le platesc un TVA in plus .

Este legala aceasta treaba ? Tara din care facusem cumparaturile era membra EU .

Cdt.
Cel mai recent răspuns: cozsmin2 , utilizator 12:55, 25 Martie 2020
Chiar asa ? nimeni nu raspunde ? ce aveti , nu stiti sau nu vreti ???

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva 5% ,declaratie pe propria raspundere ili47 ili47 Buna , in cazul in care cumparatorul da declaratie pe propria raspunde la notar ,ca nu a mai cumparat imobil cu 5% tva,si incheie act Vanz-Cump.,vanzatorul ... (vezi toată discuția)
Colet desfacut Tiberius_cc Tiberius_cc De fiecare data cand se duce la Posta sa-si ridice diverse colete primite din S.U.A,sora mea constata ca acestea au fost desfacute.Prima oara a vazut-o pe ... (vezi toată discuția)
Probleme vama alissha alissha Buna ziua, Am si eu o rugaminte la dvs. si anume: Eu imi cumpar de 3-4 ani tot ce am nevoie de pe Ebay ( haine, incaltaminte,etc) si nu am avut ... (vezi toată discuția)