Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tva 5% ,declaratie pe propria raspundere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tva 5% ,declaratie pe propria raspundere

Buna ,
in cazul in care cumparatorul da declaratie pe propria raspunde la notar ,ca nu a mai cumparat imobil cu 5% tva,si incheie act Vanz-Cump.,vanzatorul achita 5% TVA,daca ar fi o declaratie falsa ...........finantele de la cine cer diferenta de TVA ?
Ce raspundere are cumparatorul si vanzatorul in acest caz ?
cu respect
Finantele o sa ceara diferenta de la cumparator, doar el da cei 5%. Vanzatorul are obligatia sa tina declaratia notara ca dovada de buna credinta si cumparatorul sa nu minta.
multumesc pt.raspunsul DVS.
raspunderea revine cumparatorului.