Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Eliminarea din arhiva a documentelor contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Eliminarea din arhiva a documentelor contabile

Pentru distrugerea unor documente contabile, al caror termen de arhivare a expirat, conform OMFP nr. 2634/2015,”Eliminarea din arhiva entităţii a documentelor financiar-contabile, al căror termen de păstrare prevăzut în prezentele norme a expirat, se face de către o comisie constituită potrivit procedurilor proprii ale entităţii. În această situaţie se întocmeşte un proces-verbal şi se consemnează scăderea documentelor eliminate din Registrul de evidenţă al arhivei.”

Puteti sa-mi spuneti daca mai este necesara vreo aprobare din partea Arhivelor Nationale?
george-neagu, moderator