Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Arhivare documente financiar- contabile
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Arhivare documente financiar- contabile

Ce fac cu documentele dupa ce trec cei 10 ani in care sunt obligata sa ii pastrez? Ce obligatie legala am? Le pot arunca pur si simplu dupa trecerea celor 10 ani?
In principiu puteti face un process-verbal de distrugere, mentionand ce anume acte ati distrus, insa este mai indicat sa le scanati inainte si sa le pastrati pe un memory-stick....cine stie cand va vor fi utile unle dintre documente?! Mai ales ca nici nu ocupa loc mult intr-un sertaras....
Aveti aici niste precizari :
www.avocatnet.ro/content/art...
Cititi Ordinul 3512/2008 - anexa nr. 1: “Normele metodologice de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile” , F “Arhivarea si pastrarea registrelor si a documentelor financiar-contabile”
[ link extern ]

Trebuie sa tineti cont si de termenul de pastrare a documentelor - punctele 51-54 din norme.

Potrivit punctului 57 :
"Eliminarea din arhivă a documentelor al căror termen legal de păstrare a expirat se
face de către o comisie, sub conducerea administratorului sau a ordonatorului de credite,
după caz. În această situatie se întocmeste un proces-verbal si se consemnează scăderea
documentelor eliminate din Registrul de evidentă al arhivei."

Documentele astfel selectionate pot fi predate la unitati de colectare a a deseurilor

Model de decizie pentru numirea comisiei de selectionare a documentelor ce urmeaza a fi eliminate din arhiva :
[ link extern ]

Model de proces verbal de eliminare a documentelor din arhiva :
[ link extern ]
Dupa ce a trecut perioada de pastrare legala a documentelor, se intocmeste o lucrare de selectionare cu care va trebui sa mergeti la Arhivele Nationale de pe raza carora va aflati. Ei sunt cei care aproba distrugerea documentelor.
In Bucuresti, Arhivele Nationale au serviciu pentru fiecare sector in parte si in fiecare oras resedinta de judet.
Acesta lucrare se selectionare este formata din adresa, inventarele pentru documentele permanente pe care le aveti si de inventarele documentelor pe care le distrugeti.
Nu le puteti arunca pru si simplu, pentru ca in acest fel ati incalca legea. Vezi Instructiuni privind activitatea la creatorii de arhiva si Legea 16/1996 republicata a Arhivelor Nationale si acolo aveti exemple si de documentele care trebuie sa fie intocmite
Anisoara Iordache, Alte profesii