Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... coasigurat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

coasigurat

Buna ziua. Sotul meu lucreaza cu contract de munca ca si curier cu o ora pe zi. As dori sa stiu daca eu ca si sotie pot beneficia de calitatea de coasigurat la sanatate. Multumesc.
Soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate pot fi coasiguraţii acestora. În această calitate, nu plătesc contribuţie de sănătate dar beneficiază de servicii medicale în sistemul de asigurări de sănătate. Documentele justificative pentru încadrarea în această categorie de asigurat sunt:

- copii ale cărţilor de identitate ale amândurora;

- declaraţie pe propria răspundere a persoanei coasigurate din care rezultă că nu realizează venituri;

- declaraţie pe propria răspundere a asiguratului că o are în întreţinere.;

- document din care să rezulte reţinerea contribuţiei de sănătate;

- documente care atestă relaţia de rudenie (copie a certificatului de căsătorie, copie a certificatului de naştere)

Potrivit legii, persoanele coasigurate nu pot avea, la rândul lor, coasiguraţi.