avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... coasigurat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

coasigurat

Buna ziua. Sotul meu lucreaza cu contract de munca ca si curier cu o ora pe zi. As dori sa stiu daca eu ca si sotie pot beneficia de calitatea de coasigurat la sanatate. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: noemi r , utilizator 18:08, 11 Martie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate pot fi coasiguraţii acestora. În această calitate, nu plătesc contribuţie de sănătate dar beneficiază de servicii medicale în sistemul de asigurări de sănătate. Documentele justificative pentru încadrarea în această categorie de asigurat sunt:

- copii ale cărţilor de identitate ale amândurora;

- declaraţie pe propria răspundere a persoanei coasigurate din care rezultă că nu realizează venituri;

- declaraţie pe propria răspundere a asiguratului că o are în întreţinere.;

- document din care să rezulte reţinerea contribuţiei de sănătate;

- documente care atestă relaţia de rudenie (copie a certificatului de căsătorie, copie a certificatului de naştere)

Potrivit legii, persoanele coasigurate nu pot avea, la rândul lor, coasiguraţi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

As dori sa stiu daca eu am contract de munca, prin urmare sunt ... ioanax05 ioanax05 as dori sa stiu daca eu am contract de munca, prin urmare sunt asigurata, cum poate obtne sotul calitatea de coasigurat?el nu are contract de munca si nu si a ... (vezi toată discuția)
Coasigurat sănătate. bună ziua. dacă eu sunt în concediu ... MarilenaR MarilenaR Coasigurat sănătate. Bună ziua. Dacă eu sunt în concediu de creștere copil, pot sa îmi coasigur tatăl la sănătate? Si daca da, care sunt ... (vezi toată discuția)
Asigurare medicala kiyosaki kiyosaki Eu sunt angajat. Sotia nu lucreaza si vrea sa beneficieze de servicii medicale. Care sunt caile de a beneficia de servicii medicale in calitate de asigurat? (vezi toată discuția)