Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imputernicire, curatela, interdictie persoana bolnava
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imputernicire, curatela, interdictie persoana bolnava

Buna ziua
Matusa mea de 78 ani a fost instalata luna aceasta la un azil de batrani, cu dosar medical recent care precizeaza schizophrenie si dementa. Ea are o singura fiica (care locuieste departe), care trebuie sa faca diverse demersuri in numele mamei ei: plata azil, retragere pensie, lichidare depozit bancar, reziliere contracte telefon, gaze, etc. Notarul a refuzat sa-i faca o imputernicire pentru banca, pentru ca mama ei nu ar avea drept de semnatura pe motiv medical. Care ar fi procedura cea mai rapida in acest caz: curatela? interdictie bancara? Va multumesc anticipat
Punere sub interdictie judecatoreasca si numirea unui curator care sa ii reprezinte interesele generale si sa ii administreze bunurile - nu este cea mai rapida procedura dar este singura de urmat.
Acțiune de punere sub interdicție, la finalul căruia se va numi un tutore care să-l reprezinte pe bolnav. Până la finalizarea procesului și la numirea tutorelui, se va numi un curator special, adică o persoană care să reprezinte bolnavul pe timpul procesului.
Curatorul va putea va putea să facă demersurile despre care vorbiți.