Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Depunere situatie financiara anuala ANAF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Depunere situatie financiara anuala ANAF

Buna ziua, detin un SRL din 2016, incepand cu anul 2018 am depus declaratii trimestriale pe 0, firma nemaiavand angajati nici activitate. Acum mi se cere sa depun situatia financiara pentru anul 2018, an fara activitate. Ce si cum trebuie sa completez? Detin semnatura electronica, pot depune online dar nu stiu cum sa completez
Multumesc anticipat!
Aici gasiti formularul pt sit financiara anuala aferenta an 2018. [ link extern ]
Multumesc, stiam de el, ceea ce nu stiu e ce sa scriu, trec peste tot 0?
Nu. Avand in vedere ca ati desfasurat activitate economica inainte de 2018, bilantul contabil nu este cu 0 (zero) peste tot, cum ziceti.

In plus, inteleg ca nu mai colaborati cu un contabil. Vreti, nu vreti, va trebui sa o faceti, cat timp firma nu este radiata.

De aceea, va recomand ca, dupa clarificarea tuturor declaratiilor si bilanturilor ce trebuie depuse la ANAF, daca nu o sa mai desfasurati activitate, sa o radiati la Oficiul Registrului Comertului.
Multumesc pt raspuns. Mie mi se cere situatia pe 2018, firma e pe 0 incepand cu 01.06.2017, nu am avut activitate in 2018. E acelasi lucru?
Daca nu a desfasurat activitate in 2017 si nici in 2018, depuneti declaratia ca nu ati desfasurat activitate pe 2017 si 2018, care este S1046-Declaraţie de inactivitate:

Legea 82/1991:
(2) Persoanele juridice care de la constituire nu au desfășurat activitate, precum și subunitățile fără personalitate juridică din România care aparțin unor persoane juridice cu sediul în străinătate, care de la constituire nu au desfășurat activitate, depun o declarație în acest sens, în termen de 60 de zile de la încheierea exercițiului financiar, la unitățile teritoriale ale Ministerului Finanțelor Publice.

Le gasiti aici [ link extern ]
Ioan Petru Butariu, Contabil