avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Depunere situatie financiara anuala ANAF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Depunere situatie financiara anuala ANAF

Buna ziua, detin un SRL din 2016, incepand cu anul 2018 am depus declaratii trimestriale pe 0, firma nemaiavand angajati nici activitate. Acum mi se cere sa depun situatia financiara pentru anul 2018, an fara activitate. Ce si cum trebuie sa completez? Detin semnatura electronica, pot depune online dar nu stiu cum sa completez
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 13:53, 23 Martie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aici gasiti formularul pt sit financiara anuala aferenta an 2018. [ link extern ]
Multumesc, stiam de el, ceea ce nu stiu e ce sa scriu, trec peste tot 0?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Avand in vedere ca ati desfasurat activitate economica inainte de 2018, bilantul contabil nu este cu 0 (zero) peste tot, cum ziceti.

In plus, inteleg ca nu mai colaborati cu un contabil. Vreti, nu vreti, va trebui sa o faceti, cat timp firma nu este radiata.

De aceea, va recomand ca, dupa clarificarea tuturor declaratiilor si bilanturilor ce trebuie depuse la ANAF, daca nu o sa mai desfasurati activitate, sa o radiati la Oficiul Registrului Comertului.
Multumesc pt raspuns. Mie mi se cere situatia pe 2018, firma e pe 0 incepand cu 01.06.2017, nu am avut activitate in 2018. E acelasi lucru?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu a desfasurat activitate in 2017 si nici in 2018, depuneti declaratia ca nu ati desfasurat activitate pe 2017 si 2018, care este S1046-Declaraţie de inactivitate:

Legea 82/1991:
(2) Persoanele juridice care de la constituire nu au desfășurat activitate, precum și subunitățile fără personalitate juridică din România care aparțin unor persoane juridice cu sediul în străinătate, care de la constituire nu au desfășurat activitate, depun o declarație în acest sens, în termen de 60 de zile de la încheierea exercițiului financiar, la unitățile teritoriale ale Ministerului Finanțelor Publice.

Le gasiti aici [ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Martie 2020
Ioan Petru Butariu, Contabil

Alte discuții în legătură

Declaratie inactivitate srl pe 2018/d100/bilant contabil sierra sierra Am infiintat un SRL in decembrie 2018, care nu a avut activitate. (Trebuie intai sa obtin mai multe autorizatii.) Trebuie sa depun bilant contabil pentru 2018? ... (vezi toată discuția)
Eroare depunere declaratie inactivitate cernatmariana cernatmariana Buna ziua. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat. Ce ar trebui sa fac pentru anularea depunerii eronate a declaratiei de inactivitate ( s1046) pentru o ... (vezi toată discuția)
Depunere eronată a declarației s 1046 la srl cu activitate ContSters465230 ContSters465230 Buna ziua . Doresc să știu cum se mai poate îndrepta situația în care pentru un srl înființat în iunie 2015 și activ încă de atunci s-a depus eronat ... (vezi toată discuția)