avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratie inactivitate SRL pe 2018/D100/bilant ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratie inactivitate SRL pe 2018/D100/bilant contabil

Am infiintat un SRL in decembrie 2018, care nu a avut activitate. (Trebuie intai sa obtin mai multe autorizatii.) Trebuie sa depun bilant contabil pentru 2018? Intelesesem ca firmele fara activitate in 2018 trebuie sa depuna la inceputul lui 2019 doar declaratia de inactivitate S1046, dar se pare ca nu mai este valabila. In cazul asta, deduc ca trebuie depusa declaratia 100, in care sa apara 0 peste tot pentru anul trecut si astfel nu mai trebuie bilant contabil pe anul trecut.
Am fost contactata de 2 contabile care insistau ca trebuie depus bilantul contabil pe 2018 chiar daca nu am avut activitate. De asta nu mai inteleg nimic.
Cel mai recent răspuns: sierra , utilizator 17:50, 11 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ordin nr. 10/2019 privind principalele aspecte legate de întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale şi a raportărilor contabile anuale ale operatorilor economici la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice şi pentru reglementarea unor aspecte contabile:

(1) Entităţile care nu au desfăşurat activitate de la constituire până la sfârşitul exerciţiului financiar de raportare nu întocmesc situaţii financiare anuale, urmând să depună în acest sens la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice o declaraţie pe propria răspundere a persoanei care are obligaţia gestionării entităţii.

....
(5) Depunerea la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice a declaraţiei menţionate la alin. (1) se efectuează în termen de 60 de zile de la încheierea exerciţiului financiar.
Ultima modificare: Marți, 15 Ianuarie 2019
Ioan Petru Butariu, Contabil
Da... O sa sun la ANAF maine sa intreb. Ma gandesc ca poate vor scoate mai incolo varianta 2019 a declaratiei de inactivitate.

Ioan Petru Butariu a scris:

Ordin nr. 10/2019 privind principalele aspecte legate de întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare anuale şi a raportărilor contabile anuale ale operatorilor economici la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice şi pentru reglementarea unor aspecte contabile:

(1) Entităţile care nu au desfăşurat activitate de la constituire până la sfârşitul exerciţiului financiar de raportare nu întocmesc situaţii financiare anuale, urmând să depună în acest sens la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice o declaraţie pe propria răspundere a persoanei care are obligaţia gestionării entităţii.

....
(5) Depunerea la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice a declaraţiei menţionate la alin. (1) se efectuează în termen de 60 de zile de la încheierea exerciţiului financiar.


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Au spus ca urmeaza sa apara modelul 2019 la ei pe site in cateva zile.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Perfect.
descarcati s1046 aferenta lui 2017, modificati perioada de raportare,respectiv treceti 2018,o depuneti la finante sau cu semnatura electronica si, cel mai important, va urmariti stare d112 cu recipisa valida

Alte discuții în legătură

Eroare depunere declaratie inactivitate cernatmariana cernatmariana Buna ziua. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat. Ce ar trebui sa fac pentru anularea depunerii eronate a declaratiei de inactivitate ( s1046) pentru o ... (vezi toată discuția)
Depunere situatie financiara anuala anaf iuliancico iuliancico Buna ziua, detin un SRL din 2016, incepand cu anul 2018 am depus declaratii trimestriale pe 0, firma nemaiavand angajati nici activitate. Acum mi se cere sa ... (vezi toată discuția)
Am constatat preluarea greșită, ani la rând, a capitalului social în bilanț. cum se poate corecta această eroare? ionela11 ionela11 Buna ziua, Am constatat ca s-a preluat gresit capitalul social in bilant trebuia sa fie 200 lei in loc de 210, ...si asta ani la rand. Cum se poate corecta ... (vezi toată discuția)