avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pre și postnatal afectat de Covid 19?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pre și postnatal afectat de Covid 19?

Bună seara,
Sunt in prenatal din data de 1 februarie 2020 și pe 6 aprilie am programata operația de cezariana.
În urma crizei naționale declarate, angajatorul meu suspendă pentru toți angajații contractele de muncă, bagandu-i în concediu fără plata.
Va rog spuneți-mi dacă acest lucru ma afectează și pe mine? Și eu voi avea parte de același tratament?
Dacă da, cum ma afectează acest lucru în postnatal și respectiv în CCC?
Va mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: laurafrincu , utilizator 12:02, 19 Martie 2020
Dvs aveti deja c.i.m. suspendat si ,prin urmare, nu are cum sa vi-l mai suspende inca o data.
Va mulțumesc mult pentru răspuns.
Totuși, banii în momentul acesta ii iau de la angajator, și concediul medical de maternitate luat de la medicul de familie tot la angajator îl predau. Cred ca acești bani angajatorul ii recuperează de la stat, odată cu banii pe celelalte concedii medicale de boală.
Să înțeleg că el este obligat sa îmi vireze în continuare banii pana la întrarea în CCC?
Intr-adevar, are obligatia sa va plateasca concediul medical pana la intrarea in CCC.
Va mulțumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație maternitate afectata de covid-19? laurafrincu laurafrincu Bună seara, Sunt in prenatal din data de 1 februarie 2020 și pe 6 aprilie am programata operația de cezariana. În urma crizei naționale declarate, ... (vezi toată discuția)
Care este procedura in situatia in care tatal solicita ccc gabidgabid gabidgabid Buna ziua! Am rugamintea, in masura in care este posibil, sa ma lamuriti si pe mine cu ceva informatii cu privire la urmatoarea situatie : Sotia mea este ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate ( prenatal + lehuzie) marusia80m marusia80m Buna ziua, sunt o graviduta in saptamana 30 de sarcina si trebuie sa merg la medicul de familie pentru concediu prenatal. As vrea sa stiu daca pe langa acel ... (vezi toată discuția)