Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pre și postnatal afectat de Covid 19?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pre și postnatal afectat de Covid 19?

Bună seara,
Sunt in prenatal din data de 1 februarie 2020 și pe 6 aprilie am programata operația de cezariana.
În urma crizei naționale declarate, angajatorul meu suspendă pentru toți angajații contractele de muncă, bagandu-i în concediu fără plata.
Va rog spuneți-mi dacă acest lucru ma afectează și pe mine? Și eu voi avea parte de același tratament?
Dacă da, cum ma afectează acest lucru în postnatal și respectiv în CCC?
Va mulțumesc anticipat!
Dvs aveti deja c.i.m. suspendat si ,prin urmare, nu are cum sa vi-l mai suspende inca o data.
Va mulțumesc mult pentru răspuns.
Totuși, banii în momentul acesta ii iau de la angajator, și concediul medical de maternitate luat de la medicul de familie tot la angajator îl predau. Cred ca acești bani angajatorul ii recuperează de la stat, odată cu banii pe celelalte concedii medicale de boală.
Să înțeleg că el este obligat sa îmi vireze în continuare banii pana la întrarea în CCC?
Intr-adevar, are obligatia sa va plateasca concediul medical pana la intrarea in CCC.
Va mulțumesc frumos!