avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Indemnizație maternitate afectata de Covid-19?
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Indemnizație maternitate afectata de Covid-19?

Bună seara,
Sunt in prenatal din data de 1 februarie 2020 și pe 6 aprilie am programata operația de cezariana.
În urma crizei naționale declarate, angajatorul meu suspendă pentru toți angajații contractele de muncă, bagandu-i în concediu fără plata.
Va rog spuneți-mi dacă acest lucru ma afectează și pe mine? Și eu voi avea parte de același tratament?
Dacă da, cum ma afectează acest lucru în postnatal și respectiv în CCC?
Va mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: laurafrincu , utilizator 18:45, 19 Martie 2020
Nu vă poate afecta , fiindcă contractul dumneavoastră e suspendat deja, deci trebuie să vă plătească concediul respectiv.
Mulțumesc frumos!

jurist2020 a scris:

Nu vă poate afecta , fiindcă contractul dumneavoastră e suspendat deja, deci trebuie să vă plătească concediul respectiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu pre și postnatal afectat de covid 19? laurafrincu laurafrincu Bună seara, Sunt in prenatal din data de 1 februarie 2020 și pe 6 aprilie am programata operația de cezariana. În urma crizei naționale declarate, ... (vezi toată discuția)
84 zile prenatal minim 42 postnatal care ar fi prima zi ? MCO MCO Buna ziua. Voi naste pe 10 mai 2014 prin cezariana cu programare. As vrea sa iau 84 zile ca prenatal. In acest caz prima zi de prenatal ar fi 15 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie si prenatal cu incetarea contractului de munca ovidiumihai32 ovidiumihai32 Buna ziua, Sotia mea ar trebui sa ramana in prenatal pe data de 20 octombrie 2018. Contractul il are pe perioada determinata si ii expira pe data de 31 ... (vezi toată discuția)